Jesteś tutaj
Home > PODJAZDY > Mauna Kea – najtrudniejszy podjazd rowerowy na świecie

Mauna Kea – najtrudniejszy podjazd rowerowy na świecie

Mauna Kea, co w języku hawajskim znaczy biała góra to jeden z największych wulkanów na Ziemi, położony jest na wyspie Hawaiʻi. Szczyt wulkanu Mauna Kea wznosi się na wysokość 4205 m powyżej poziomu morza, ale zarazem 10 203 m od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego co daje mu największą wysokość względną na Ziemi, od podstawy do wierzchołka. Na szczycie wulkanu znajdują się obserwatoria astronomiczne. Dla pasjonatów kolarstwa co innego ma tu znaczenie, to najtrudniejszy podjazd rowerowy na świecie wg climbbybike.com. Fakt ten nie dziwi jeśli spojrzymy na profil podjazdu, to 68,6 km i 4191 m przewyższenia.

Podjazd zaczyna się w mieście Hilo na wschodnim wybrzeżu wyspy, na wysokości 1 m npm. 

Średnia nachylenie podjazdu: 6.1%. Wyliczona średnia jest bardzo złudna, bo creme de la creme, czyli to co najlepsze w tym podjeździe zaczyna się około 50 km. Od tego momentu nachylenie ma wartości dwucyfrowe. Jest tam również 7 km odcinek drogi żwirowej, na szczęście końcówka podjazdu jest asfaltowa, kiedy w beztlenie wleczemy się na szczyt.

Tylko 12 rowerzystów, w tym dwie kobiety zapisało na aplikacji wjazd na Mauna Kea. Najszybszy pokonał go w czasie 5: 36,55 godziny,  najwolniejszy potrzebował prawie dwa razy więcej czasu.

Źródło:roadcyclinguk.com, Zdjęcia: internet.

Dodaj komentarz

Top