Jesteś tutaj
Home > CIEKAWOSTKI > Trasa wyścigu mtb na Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016

Trasa wyścigu mtb na Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016

Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 trwają od kilku dni. Dzisiaj cały dzień pada deszcz, zarówno w Polsce jak i w Rio, miałam więc chwilę na poszukanie informacji na temat trasy wyścigu mtb, w którym wystartuje Maja Włoszczowska.

Wyścig odbędzie się na terenie obiektu o nazwie Deodoro Olympic Park. Trasa wyścigu mtb to jazda na pętli o długości 5,4 km. Ilość okrążeń nie jest podana, natomiast wiadomo, że mężczyźni pojadą dystans 40-50 km, kobiety 30-40 km.

Trasa nie jest naturalna, wykonano ją specjalnie na igrzyska. Zaprojektowana jest tak, że płaskiego terenu nie będzie więcej niż 15%. Powoduje to, że wyścig będzie składał się ze sprawdzianu wytrzymałości na podjazdach oraz szybkości i techniki na zjazdach. W takim wyścigu wszystko ma znaczenie.

Obecnie trasy olimpijskie mtb projektowane są w taki spsób, aby kibice mogli podziwać zawodników na jak największym odcinku i żeby telewizja mogła uzyskać ciekawy materiał.

Trasa w Rio jest fajna do kibicowania
Deodoro Olympic Park Rio 2016
Deodoro Olympic Park Rio 2016

Trasa mtb w Rio prowadzi w terenie otwartym, jest tam miejsce nazwane Flag Mountain, czyli najwyższy punkt na trasie, skąd będzie można podziwać niemal 90% wyścigu. Projektant trasy Nick Floros mówi: „Pierwsza trasa w Atlancie w 1996 roku była bardzo, bardzo prosta, nie było zbyt wiele budowania. Natomiast w Londynie ustawiono ławki, co podobało się zarówno kibicom jak i zawodnikom. Ukształtowanie terenu i odkryta trasa pozwoliły tam na obserwowanie zawodników w przeciwieństwie do tras tradycyjnych, głównie zalesionych co powoduje słabą widoczność. Zaletą trasy w Rio jest to, że kibice będą mogli stanąć w najwyższy punkcie i obserwować około 85-90 % trasy. W Londynie było to zaledwie 60%”. Floros tłumaczy, że kluczem do zrobienia trasy było wymyślenie wyzwania dla zawodników i jednocześnie wzięcie pod uwagę tego, żeby kibice mogli jak najwięcej z wyścigu zobaczyć.

Japonki – Flip-Flops
Japonki Rio 2016
Japonki Rio 2016

Skalne przeszkody w kształcie stóp. Autor trasy wymyślił to tak, że kolarze skaczą z dużego palca tej naziemnej stopy lądując w jej środku. To nawiązanie do flip-flops czyli po prostu japonek, bardzo popularnego obuwia w Brazylii. „Tu każdy je ma” – mówi Floros – ” Chciałem nadać trasie trochę lokalnej tożsamości”.

Flag Mountain
Flag Mountain - Deodoro Olympic Park Rio 2016
Flag Mountain – Deodoro Olympic Park Rio 2016

To naturalne wzniesienie, które jest najwyższym punktem terenu parku. Zawodnicy będą wspinać się 1 km do szczytu co jest jednym z najdłuższych podjazdów cross country na świecie. Nie jest bardzo stromy, jest łagodnie stopniowany, dlatego więksi zawodnicy będą mogli trzymać się tych mniejszych i lżejszych.

Skały Rio – Rio Rocks
Końcówka Rio Rocks
Końcówka Rio Rocks

Naturalny skalisty obszar który odkryliśmy podczas prac budowlanych na trasie. Rio Rocks znajdują się na początku zjazdu z Flag Mountain. Zjazd kończy się skokiem. Staraliśmy się wykorzystać naturalne cechy terenu. Skały odzwierciedlają krajobraz okolicy Rio.

Kokosowa Plaża – Coconut Beach

To fragment trasy pomiędzy drzewami kokosowymi, stąd jego nazwa.

Rio 40 stopni – Rio 40 Degrees
Rio 40 Degrees
Rio 40 Degrees

Rio 40 stopni to element wyglądający jak schody. Zjazd wykonany z drewnianych belek z elementami skalnymi. Nazwa Rio 40 Stopni nawiązuje do ciepłej brazylijskiej pogody.

Śródmieście – Downtown

Downtown – to skalisty zjazd, kótry nawiązuje do śródmieścia Rio de Janeiro, ta sekcja została wykonana ze skał w lokalnego kamieniołomu.

Poniżej dwa filmy, pierwszy to skrót z trasy, na rowerze jedzie projektant trasy Nick Floros, który podsumował na koniec ” Było ciężej niż myślałem”, drugi film to testowanie trasy z października 2015 roku. Miłego oglądania zarówno filmów jak i wyścigu w kolarstwie górskim Rio 2016 dnia 20 sierpnia.


Źródło: www.rio2016.com

Dodaj komentarz

Top