Samonapełniająca się butelka

Samonapełniająca się butelka kojarzy mi się z filmami Sci-Fi. Gdzieś w odległej galaktyce wymyślono butelki,  które same się napełniają. Super. Okazuje się jednak, że samonapłeniająca się butelka istnieje i w dodatku można  ją wozić ze sobą na rowerze. Napełnia się przekształcając wilgoć z powietrza w zdatne do picia H2O.

Woda jest niezbędna do życia, jest cenna, a skoro tak, to czemu nie wyciągnąć jej z powietrza? Kristof Retezár,
projektant przemysłowy z firmy austryjackiej wynalazł urzadzenie, które wyodrębnia wilgoć z powietrza, a potem
skrapla. Uzyskujemy w ten sposób wodę zdatną do picia. Gadżet nazywa się Fontus i może być przymocowany do
roweru. W czasie długich wycieczek Fontus będzie skraplał wilgoć, a my będziemy mieć wodę do picia.

Pomysł samonapełniającej się butelki jest fajny, dobrze by było, gyby powietrze z którego pobierana jest wilgoć było czyste. Zakładając, że korzystamy z Fontusa w dzikich ostępach, gdzie dostęp do wody może być utrudniony, a powietrze jest czyste, samonapełniająca się butelka sprawdzi sie znakomicie.

Fontus  działa  na  zasadach  kondensacji,  urządznie  zasilane  jest  baterią  wyposażona  w  panel  słoneczny. Najlepiej pracuje gdy wilgotność powietrza wynosi 80%-90% i może wyprodukować około 0.5 litra wody na godzinę.

Fontus nie jest doskonały, wspominałam o zanieczyszczeniach, urządzenie to filtruje tylko większe zanieczyszczenia, czyli raczej nie połkniemy robaka. natomiast nie radzi sobie z drobniejszymi. Przyszłe modele mają być zaopatrzone w filrty węglowe.

https://www.youtube.com/watch?v=Y25HN3kvMbk

Żródło: techinsider.io, livescience.com. Zdjęcia: internet.

 

Posted in AKCESORIA and tagged .

Dodaj komentarz