30 lat temu Francesco Moser pobił kolarski rekord jazdy godzinnej

 Francesco Moser był jednym z najszybszych kolarzy na świecie pod koniec lat 70. i na początku lat 80-tych. Pochodzi z Włoch, urodzony w 1951 roku w Giovo, torowy mistrz świata oraz czterokrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Był specjalistą od jazdy indywidualnej na czas. Wygrywał wszystkie ważniejsze klasyki: Mediolan-San Remo (1984) czy Giro di Lombardia (1975, 1978). Moser nie był typem górala, wolał jazdę po płaskim, dominował w „Piekle Północy”, czyli wyścigu Paryż-Roubaix, który wygrał 3 razy z rzędu w latach 1978–1980.

Jego prawdziwy triumf przyszedł w roku 1984 roku, kiedy to ustanowił nowy rekord w jeździe godzinnej 51,151 km. Pobił tym samym ustanowiony 12 lat wcześniej rekord Eddiego Merckxa. Francesco Moser był pierwszym człowiekiem, który pokonał barierę 50 km. Mija 30 lat od pobicia rekordu, od momentu rewolucji w kolarstwie. Rekord pobity przez Francesco Mosera był efektem ciężkiej pracy, pomysłowiści, pasji i badań naukowych. Moser w styczniu 1984 podjął dwie próby bicia rekordu. 19 stycznia uzyskał wynik 50, 808 km, ale chciał więcej. 23 stycznia 1984 roku fani i dziennikarze wrócili na meksykański tor by obserwować, jak Moser zadziwia kolarski świat. Po raz pierwszy przy badaniach sportowych wykorzystano tunel aerodynamiczny. Przeprowadzano badania odzieży, wykonanej ze streczu, bardziej opływowego kasku i aerodynamicznego roweru. Również bardzo dokładnie ułożono dietę kolarza. Analizując badania krwi, dopasowywano sposób odżywiania i podawania suplementów. To właśnie wtedy narodził się Protein Enervit, produkt na bazie białek mleka, który istnieje na rynku do dziś. Informacje na temat treningu, odżywiania, oddychania, rytmu serca i stanu fizycznego Mosera po raz pierwszy analizowano przy pomocy komputera M 20 Olivetti.

Rekord Mosera anulowano, ponieważ został osiągnięty z użyciem sprzętu, który potem został zabroniony, między innymi aetodynamicznych kół typu Disc.

Mineło 30 lat o wydarzenia, które zmieniło historię kolarstwa. Francesco Moser obecnie jest właścicielem winnicy w Rento, we Włoszech.

Źródło: cycleexif.com, sport.panorama.it, cyclemagazine.eu. Zdjęcia: internet.

 

 

 

Posted in Szosa and tagged .

Dodaj komentarz