Altimetr.pl – baza polskich podjazdów rowerowych

Podjazdy to jest to, co lubię najbardziej. Znam sporą grupę kolarzy, dla których właśnie podjazdy są tym, co najlepsze w kolarstwie. Wiele osób zapyta dlaczego, skoro bywają podjazdy niezwykle trudne i często doprowadzają do krańcowego zmęczenia. Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć wprost. Lubię się zmęczyć, lubię czuć radość i satysfakcję po pokonaniu wzniesienia. Czasami bywa ciężko, nie jeden raz złościłam się sama na siebie, że mam pasję, która wylewa ze mnie hektolitry potu i momentami doprowadza do łez. Zdarzało mi się też na trudnych podjazdach przeklinać, jak przysłowiowy szewc, bo zadaję sobie ból na własne życzenie… A przecież mogłabym w domowym zaciszu zbierać znaczki… Tylko, że to zupełnie nie dla mnie. Rower, pot i łzy, to jest to czego potrzebuję, żeby żyć. 

Jak każdy kolarz mam swoje wymarzone podjazdy do pokonania. Idealnym miejscem, które pomoże zaplanować trasy pełne podjazdów jest altimetr.pl To rowerowa baza podjazdów szosowych w Polsce i niedalekim sąsiedztwie polskich granic. Podjazdy są tu opracowane na wszelkie możliwe sposoby, więc znajdziecie tu wszystko to, co potrzebne. 

Statystyki podjazdów podzielone są na regiony, każde góry to osobna grupa. I cóż tam mamy? Najwyższe przewyższenie, najwyższy podjazd, najtrudniejszy podjazd. Bazę podjazdów można posortować tak, jak nam będzie wygodnie: wg kolejności dodania podjazdu, alfabetycznie, wg wysokości i długości podjazdu. Dodatkowo podjazd jest ładnie pokazany na mapie. Wszystko przejrzyste i czytelne. W ramach każdego podjazdu znajdziemy dane dotyczące długości podjazdu, jego nachylenie oraz przewyższenie. Do tego maksymalne nachylenie na 1 km i na 100 m. Znajdziemy tu informacje na temat nawierzchni, rodzaju i stanu drogi oraz o natężeniu ruchu samochodowego. Podana jest jeszcze kategoria podjazdu.

Co oznacza kategoria? Kilka słów ze strony altimetr.pl na jakiej zasadzie kategoria podjazdu jest wyznaczana.

„Każdy podjazd w bazie rozpisany jest na równe odcinki 100 albo 200 metrowe w zależności od długości podjazdu. Każdy procent ze stumetrowego odcinka podnoszony jest do potęgi. Następnie całość jest sumowana i wychodzi liczba punktów. W związku z tym, że odcinków stumetrowych jest dziesięć na kilometrze, całość jest dzielona przez 10. Dzięki temu podzieleniu ilość punktów jest adekwatna do ilości punktów z algorytmu Michała Książkiewicza. Łatwo się domyślić, że algorytm liczenia punktów preferuje jak najwięcej stromych odcinków stumetrowych.

Na podstawie ilości punktów podjazd zostaje przyporządkowany do kategorii.

Podjazd poza kategorią to podjazd powyżej 400 punktów

Podjazd 1 kategorii (260-400 punktów)

Podjazd 2 kategorii (160-259 punktów)

Podjazd 3 kategorii (91-159 punktów)

Podjazd 4 kategorii (45-90 punktów)

Poniżej 45 punktów podjazd należy do piątej, najniższej kategorii.

Na koniec mały przykład. Jeżeli jednokilometrowy podjazd na każdym odcinku stumetrowym miałby równo 10% to liczba punktów równałaby się 100 i podjazd ma już kategorię 3. Czysta matematyka”.

Krótko mówiąc im wyższa kategoria, tym trudniej.

Najciekawszym dla mnie zbiorem są „Najtrudniejsze podjazdy rowerowe w całej bazie”, gdzie na ten moment króluje trasa Modre Sedlo (CZ) – Od Peca (1510m n.p.m.).

Baza podjazdów jest cały czas aktualizowana, funkcjonuje bowiem zakładka „dodaj trasę”. Dodawanie trasy sprawdziłam osobiście, bardzo łatwo i bez problemu dodajemy kolejny podjazd do bazy. 

Podsumowując, baza niezwykle przydatna, a co najważniejsze łatwo się po niej poruszać. Będę z niej często korzystać. 

Źródło i zdjęcia: altimetr.pl

 

 

 

Posted in PODJAZDY, TURYSTYKA and tagged , .

One Comment

Dodaj komentarz