Bike Orient – rajd na orientację, to brzmi ciekawie

Bike Orient – to brzmi ciekawie. Na tyle ciekawie, że kiedy organizator cyklu rowerowych rajdów na orientację, Klub Turystyki Rowerowej Bike Orient, zaprosił mnie do wzięcia udziału w edycji świętokrzyskiej w ułamku sekundy odpisałam 'tak!’. Nigdy nie próbowałam tego rodzaju aktywności, no ale niech się dzieje co chce, kiedyś musi być ten pierwszy raz. Całkiem nowe wywanie podejmę 23 kwietnia w Strawczynie. To właśnie tu odbędzie się pierwsza edycja tegorocznego, kolejnego już cyklu Bike Orient.

Jak sama nazwa wskazuje impreza ma coś wspólnego z rowerami i orientacją. Z jazdą na rowerze u mnie całkiem, całkiem, dobrą orientację wypracowałam w harcerskich podchodach, zatem prognozy są obiecujące. Przeglądając zdjęcia z zeszłorocznej edycji w Budach Grabskich mam tylko obawy przed wyzwaniem typu: przekraczanie jakiegokolwiek cieku wodnego po czymś co nijak nie przypomina choćby małego mosteczku, na przykład po przewalonym drzewie, leżącym słupie czy wąziuteńkiej kładce bez trzymanki. Odpada! Mam lęk przestrzeni i chyba przyjdzie mi w takim wypadku pofatygować się wpław.

Bike Orient - przeszkoda na trasie

Bike Orient – przeszkoda na trasie

Już wiem, że emocji nie zabraknie.

Z wyzwaniem Bike Orient może zmierzyć się każdy, kto lubi aktywność na świeżym powietrzu. Można do tematu podejść ambitnie i podjąć rywalizację punktową, można również pojechać dla zabawy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osoby ze sportowym zacięciem mają do dyspozycji dystans Giga, 55- 100 km, mniej wytrzymali mogą sprawdzić się na dystansie Mega do 50 km, który pewnie i ja wybiorę. Jest coś także dla amatorów rekreacji na świeżym powietrzu i wycieczek krajoznawczych – dystans 5-30 km pieszo lub rowerem.

Na czym to polega? Jazda na rowerze, wiadomo o co chodzi, natomiast orientacja to odnajdywanie w terenie tzw. punktów kontrolnych rozmieszczonych w różnych ciekawych miejscach. W miejscach tych znajdują się biało-pomarańczowe lampiony zaopatrzone w tzw. perforatory. Do odnajdywania punktów niezbędna jest mapa, którą każdy z uczestników otrzymuje przed startem. Potwierdzenie obecności na punktach polega na odznaczeniu perforatorami odpowiednich pól na karcie startowej. Okręgi na mapie wskazują rozmieszczenie punktów kontrolnych. Zabawa polega na odnalezieniu jak największej liczby punktów w jak najkrótszym czasie. Startować można na rowerach lub pieszo. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie .

Rajdy Bike Oriet wraz z Rajdami OrientAkcja tworzą cykl Pucharu BikeOrient. Najważniejsze edycje cyklu zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Polski w Maratonach Rowerowych na Orientację.

Organizacja rajdów Bike Orient sięga 2007 roku. Dla pomysłodawców rajdy tego typu są najciekawszą formą spędzania wolnego czasu. Czy rzeczywiście przekonam się osobiście. Rajdy Bike Orient łączą w ciekawey sposób turystykę z zawodami sportowymi. W rywalizacji oprócz siły i wytrzymałości liczą się również umiejętności nawigacyjne: trafne zaplanowanie wariantów pokonywania trasy, umiejętności konfrontowania mapy i kompasu z terenem. Dla większości uczestników jednak sama rywalizacja nie jest najważniejsza. Dużą atrakcją jest odnajdywanie wyznaczonych miejsc, często mało znanych i ciekawych pod względem krajoznawczym.

Szczerze przyznam, że niecierpliwością czekam na strawczyńską trasę, bo z pewnością poznam nowe, nieodwiedzane przeze mnie tutejsze zakątki .Cykl Bike Orient po raz pierwszy zawita w świętokrzyskim.

Bike Orient w Strawczynie odbędzie się 23 kwietnia 2016. Szczegóły imprezy znajdziesz tutaj

Źródło i zdjęcia: Bike Orient

Posted in MTB.

2 Comments

Dodaj komentarz