Bothies – schronienia zagubione wśród szkockich gór

Bothy to bardzo skromne schronienie dla turysty zagubione pośród dzikich gór. Bothy są bezpłatne, mają zawsze otwarte drzwi, zapraszają każdego i to bez konieczności rezerwacji. Ich zaletą jest to, że stoją „nigdzie”. Rower, odludne miejsca, nieskażona przyroda i bothies. Zestaw idealny na wspaniałą wycieczkę.

Alastair Humphreys zabiera nas na wypad rowerowy do Szkocji, żeby pokazać czym są BOTHY. Tak nazywane są schronienia dla turystów rozsiane po dzikich, odległych i górzystych zakątkach Szkocji. Jest ich tu 81, kilka również w północnej Anglii, Irlandii i Walii. Zamierzając nocować w bothy nie należy spodziewać się mega wygód. To zazwyczaj tylko ściany, podłoga, dach, bez żadnych udogodnień. Niemniej jest tam sucho, co ważne jest wygodniej i bardziej przestronnie niż w namiocie. Trzeba pamiętać, że cywilizacja tam nie dotarła, zapomnijmy więc o elektryczności, bieżącej wodzie czy toalecie. Oprócz czterech ścian mamy do dyspozycji to, co daje natura, czyli wodę ze strumienia i toaletę na świeżym powietrzu. Bothy to zazwyczaj stare chaty wykorzystywane dawniej przez pracowników, czasem pół legalnie na siedziby „zakrapianych” spotkań.

Bothy są bezpłatne i otwarte dla każdego turysty. Bez rezerwacji, bez zaklepywania miejsca. Wystarczy rower, kilka niezbędnych sprzętów i na kilka dni możemy oderwać się zabieganej codzienności. Nocowanie w takich warunkach doda smaku wyprawie w tak odludne i piękne miejsca.

Autor filmu, Alastair Humphreys jest angielskim podróżnikiem, autorem wielu poczytnych książek. Jego pierwsza wielka podróż dookoła świata trwała 4 lata (2001-2005), w 2012 roku został podróżnikiem roku National Geographic.

Zdjęcia: internet, źródło: mojaszkocja.com

Posted in CIEKAWE MIEJSCA, TURYSTYKA and tagged , .

Dodaj komentarz