Colle del Sommeiller – 20 km szutrów, serpentyn i spektakularnych widoków

Podjazd na Colle del Sommeiller to jest to, co tygryski lubią najbardziej. Kilometry szutrów, wspaniałe widoki i walka z samym sobą, bo wspinamy się tu niemal na 3000 m.

W światowym rankingu podjazdów Colle del Sommeiller plasuje się na 207 miejscu, pośród podjazdów alpejskich na 32, a więc nieźle, jest co jechać. Średnie nachylenie trasy to 6,5%, maksymalne 13%. Długość podjazdu 26,3 km. Początek drogi na wysokości 1282 m npm, koniec na 2993 m npm, przewyższenia 1711 m.

Colle del Sommeille położona jest w Piemoncie na granicy francusko-włoskiej. Łączy miasta Bardonecchia ( Prowincja Turyn ) z miastem Bramans, we francuskim departamencie Sabaudia.

Nazwa przełęczy pochodzi prawdopodobnie od nazwiska inżyniera Germaina Sommeiller, który nadzorował budowę tunelu kolejowego Fréjus w Bardonecchie.

Podjazd prowadzi po asfalcie 7 km, pozostała część, około 20 km to szutry. Droga zbudowana w 1962 roku dostępna jest w lipcu i sierpniu, czasem jeszcze we wrześniu, to zależy od zalegającego śniegu. W weekendy wakacyjne od piątku do niedzieli droga zamknięta jest dla ruchu kołowego, a otwarta tylko dla rowerzystów, pieszych i jazdę konną. Obecnie można dojechać na wysokość 2993 metry, kiedyś dojazd dozwolony był wyżej na wysokości 3009 m npm i była to najwyżej położona droga w Alpach.

Przełęcz ze wspaniałym podjazdem nigdy nie była bohaterką wielkich tourów, ze względu na szutrowe podłoże i zbyt dużą wysokość nad poziomem morza.

Szczegóły podjazdu znajdziecie tutaj

Zdjęcia: www.cycling-challenge.com

Posted in PODJAZDY, TURYSTYKA and tagged , .

Dodaj komentarz