Dlaczego twój następny rower powinien być rowerem górskim

Każdy rowerzysta wie, że prawidłowa liczba rowerów to N+1, gdzie N to liczba rowerów posiadanych aktualnie. Może zdarzyć się, że N jest na przykład liczbą rowerów szosowych lub miejskich. Co powinien wtedy zrobić uzależniony rowerzysta? Oczywiście kupić rower górski!

O wyższości kolarstwa górskiego wspominam często, bo równie często mam na to dowody w czasie swoich wypadów. Chociażby wczoraj przed wieczorem. Zapuściłam się na moją ukochaną Radostową, jadąc gdzieś między żytem, ziemniakami i łąkami trafiłam na opuszczone i zarośnięte pole truskawek. Owoce piękne, duże, czerwone i mega słodkie. Przysiadłam między grządkami i delektowałam się pysznymi owocami. Jadąc szosą nie miałabym szans na taki podwieczorek. Rower górski daje wolność. Pojedziesz tam gdzie Ci się podoba.

Rowery górskie znane są od lat 80 dwudziestego wieku. Obecnie mają bardzo silną pozycję w kolarstwie i co roku zyskują rzesze nowych fanów. Tysiące ludzi wyrusza co weekend do lasu pobrykać na rowerach górskich. Jeśli dotąd nie poczuliście do tego mięty, zalecam jak doktor: spróbujcie mtb.

Jazda na rowerze górskim to zabawa

Jazda na rowerze mtb przypomni Wam dzieciństwo. Macie może jedyną okazję legalnego utaplania się w błocie.

mtb :D

mtb 😀

Pojedziecie w błoto, zaliczajcie poślizgi. Prawdopodobnie upadniecie w to błoto kilka razy. Skończycie caluteńcy ochlapani błotem, lub jeśli jedziecie suchym korytem rzeki caluteńcy zakurzeni, poparzeni przez pokrzywy i będziecie szczerzyć zęby w uśmiechu jak głupki, a potem opowiadać o tym historie przy piwie.

Rower górski zabierze cię w dzicz z dala od ruchu ulicznego

Czas kiedy drogi asfaltowe były mało uczęszczane powoli odchodzi w przeszłość. Samochodów jest coraz więcej i nawet niedzielne poranki nie gwarantują pustych szos. Każdy jeździ wszędzie, po przysłowiowe bułki do pobliskiego sklepu, tak więc nawet lokalne uliczki nie już tak ciche i spokojne jak kiedyś. Oderwanie się od ruchu ulicznego na rowerze mtb jest bajecznie proste. Szybko dotrzesz w teren. Możesz pojechać gdzie chcesz, byle w przyrodę. Jazda rowerem górskim pozwoli nacieszyć się naturą z dala od dróg.

Kolarstwo mtb

Kolarstwo mtb

Jazda w terenie, poza drogami ma tę zaletę, że jest dobra nawet dla początkujących rowerzystów, którzy często niechętnie jeżdżą w bezpośrednim sąsiedztwie ciężarówek. Łatwe ścieżki i leśne drogi są idealne do szlifowania techniki.

Zdobywaj umiejętności

W przeważającej części drogi asfaltowe są przewidywalne, macie twarde podłoże pod kołami, które zapewnia wam dobrą przyczepność, no chyba, że ktoś ma ochotę na testowanie jazdy w dużych kątach nachylenia. Rzecz ma się całkiem inaczej w terenie, nawierzchnia może być luźna, śliska i prawie nigdy równa. Szybko nauczysz się reagować na zachowania roweru w czasie jazdy w terenie i być może zdarzy Ci się poradzić sobie z większym nachyleniem niż na szosie.

kolarstwo mtb

kolarstwo mtb

Wszystko to przekłada się na doskonalenie waszych umiejętności, które pomogą wam cieszyć się jazdą terenie. Zazwyczaj umiejętności zdobyte w terenie procentują na szosie. Po treningach w terenie kolarz mtb zapewne będzie szybszy na zjazdach niż wielu kolarzy szosowych. Bardziej zaawansowane umiejętności jazdy mtb będą użyteczne na szosie. Jeśli umiesz przeskoczyć hopkę, dasz sobie radę z krawężnikiem, żeby uciec przed wkurzonym kierowcą.

Intensywność

Jazda rowerem górskim prawie nigdy nie jest płaska, stała, spokojna. To mieszanka największego wysiłku na podjazdach, technicznej jazdy na zjeździe, czy manewrowania rowerem na przeszkodach. Nie wykonasz tego na drodze, ani w parku. Krótkie serie wzrostu intensywności jazdy są doskonałym treningiem, kolarstwo górskie wam to zapewni.

Poznaj lasy, pola, łąki

Istnieją wspaniałe miejsca, gdzie nie ma asfaltu. Dla roweru górskiego brak drogi nie ma żadnego znaczenia. Dojedziecie tam dokąd zechcecie. To wy określacie swoją drogę, nie ona was.

Polna droga na Radostowej

Polna droga na Radostowej

Jazda w nocy

Jazda w nocy w terenie jest wyjątkowa. Szlak oświetlony rowerowymi lampami wygląda całkiem inaczej. Leśne przeszkody sprawiają, że wyostrzą wam się zmysły. Być może natkniecie się na zwierzęta rzadko widywane w dzień, lisy, borsuki, sowy. Jeżeli mówimy o tym, że jazda rowerem górskim to zabawa i podnoszenie kolarskich umiejętności, to jazda nocna podnosi to wszystko jeszcze poziom wyżej. Nocna jazda to możliwość wypracowania refleksu, bo przeszkody pojawiają się w ostatniej chwili.  Trzeba nauczyć się reagować na każdy korzeń czy kamień.

Ciesz się jazdą z dziećmi

Prawda jest taka, że dzieci mają zazwyczaj rowery górskie. To oznacza, że mogą jechać w teren. Dzieci uwielbiają przeszkody i jazdę po lesie. Taka wycieczka to zabawa dla dzieciaków i spokój dla rodziców, bo nie muszą się bać, że dziecko wpadnie po samochód. Super zabawą będzie start w maratonie mtb.

Maraton mtb

Maraton mtb

Kup sobie więcej rowerowych gadżetów

Jeśli jedną z rzeczy, która sprawia wam radochę w kolarstwie jest kupowanie, używanie i wyszukiwanie okazji do kupna gadżetów i akcesoriów rowerowych, to mam dla Was dobrą nowinę. Kolarstwo mtb sprzyja temu, bo błoto i woda oznacza, że rzeczy szybciej się zużywają. Będziecie mieć mnóstwo okazji do odwiedzania sklepów.

Rower

Oczywiście będziecie potrzebowali roweru górskiego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Koła mniejsze, większe, pełne zawieszenie, bądź nie, pamiętajcie o możliwości kupna roweru górskiego z silniczkiem. Do wyboru, do koloru.

Rower górski dowiezie was w miejsca, do których nie dotrzecie szosą. Pozwólcie sobie na szaleństwo jazdy w las, w pole, w nieużytki, tam gdzie was oczy poniosą… Ja to uwielbiam 😀

Pomysł: road.cc. Zdjęcia: Agnieszka Gruszczyńska, internet.

Posted in BLOG and tagged , .

Dodaj komentarz