Enduro Asia MTB, mtb w bujnej dżungli

We wrześniu 2013 po raz pierwszy w Malezji został zorganizowany wyścig Enduro Asia MTB. Trasa prowdziła przez obszar Bukit Kiara, znajdujący się na przedmieściach Kuala Lumpur. Trasa Enduro Asia MTB została zaplanowana wg standartów Enduro World Series. Bukit Kiara to górzysty teren porośnięty bujną dżunglą, idealny na zawody mtb.

Sweat. Speed. Smiles, czyli Pot, Prędkość, Uśmiech to przesłanie Enduro Asia MTB. W pierwszej edycji udział wzięło udział 160 zawodników z 19 krajów, średnia wieku 35 lat. Przejechali przez najpiękniejsze sigletracki azjatyckiej dżungli. W czasie wyścigu zawodnicy wykorzystali 1000 l wody, 600 puszek Redbulla, 1000 kanapek. Ponad 20 razy interweniowało rowerowe pogotowie, 85% zawodników ukończyło wyścig.

Pierwszego dnia wyścigu odbywa się Prolog. Po sprawdzeniu rowerów uczestnicy rozpoczynają walkę w prologu o jak najlepszy czas, ponieważ według wyników z prologu zostaną podzieleni na 4. grupy startujące w wyścigu głównym. Start znajdował się na podjeździe. Jeden z uczestników Raphael Jaggy opowiada, że „trzeba było nacisnąć na pedały i zrobić wszystko, żeby dotrzeć na szczyt, a potem zjechać po skałach i korzeniach najszybciej jak to możliwe unikając jednocześnie uszkodzenia roweru. Udało mi się to, dojechałem w jednym kawałku i z niezłym czasem, zakwalifikowałem się do 1. grupy startowej”.

W głównym wyścigu zawodnicy startowali podzieleni na 4. grupy, o przynależności go grupy decydował czas z prologu. Najlepsi byli w grupie 1., było to o tyle istotne, że zawodnicy najlepszej grupy wyjeżdżali na trasę co 30 sekund, kolejnych grup co 20.

Trasa wyścigu składala się z tzw. odcinków specjalnych i łączników. Na odcinkach specjalnych był pomiar czasu. Na łącznikach pomiędzy odcinkami specjalnymi czas nie był mierzony. Zwycięzcą był zawodnik z najniższym łącznym czasem ze wszystkich odcinków specjalnych wyścigu. Były również nagrody specjalne dla zwycięzców etapów, zawodników z najszybszym czasem na określonych odcinkach specjalnych.

Phill Bee z Wielkiej Brytanii: „To był prawdopodobnie jeden z najlepszych wyścigów, w jakie kiedykolwiek wziąłem udział. Bardzo dobrze zorganizowany, byłem pod wrażeniem elektronicznych braek pomiaru czasu umieszczonych nawet w środku lasu. Przyjazna atmosfera, pogoda była idealna, warunki na trasie dosknałe. Więc pozostaje tylko się pytanie – kiedy następna edycja?!?”

Pomysłodawcą wyścigu był Sam Middlehurst, rowerzysta pasjonat, który po przeprowadzce do Azji w 2006 uprawiał tam kolarstwo górskie. Jeździł w Malezji, Tajlandi i Indonezji. Organizacja wyścigu jest promocją Azji jako ciekawego miejsca na mtb i enduro. Co z wyścigiem tegorocznym, nie wiem, czekam na maila od organizatorów.

Źródło i zdjęcia:www.enduroasia-mtb.com

Posted in MARATONY ŚWIAT, MTB and tagged , .

Dodaj komentarz