Zachodnie media wspominają 1.etap 71. Tour de Pologne 2014

Wczoraj znany portal Cycling Weekly wspominał pierwszy dzień 71.Tour de Pologne 2014. Nawzano ten dzień epickim ze względu na warunki pogodowe z jakimi zmagał się peleton. Jak pisze autor Micky McMahon kraksy są nieodłączną częścią wyścigów rowerowych, natomiast gdy w zeszłym roku kolarze ruszali na pierwszy etap Tur de Pologne z Gdańska do Bydgoszczy mało kto spodziewał się takiego chaosu na trasie.

gru_69311407096767067791100_670Polscy komentatorzy porownywali pierwszy etap 71.TdP 2014 do filmów Hitchcoka, który mawiał, że „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć.” Na starcie temperatura osiągnęła 35°C, ale upał to nie jedyna rzecz, z którą peleton musiał się zmierzyć. Na 50. km do mety kapryśna pogoda zafundowała kolarzom niezłe widowisko, oberwanie chmury, silny wiatr i burzę z gradem. Powalone drzewa, śliska szosa pełna mokrych gałęzi i liści, także padający deszcz to warunki mega trudne nawet dla mistrzów kolarstwa.

 

Wielu kolarzy, w tym Janez Brajković (na zdjeciu głównym) brali udział w kraksie peletonu. Szczęściem było, że po tym etapie tylko 5 zawodników wycofało się z wyścigu, natomiast bandaże na starcie drugiego etapu pokazały jak wielu kolarzy odniosło obrażenia.

Kolarstwo to nie jest łatwy sport. Wielogodzinne ściganie to nie tylko zmaganie się z samym sobą, to także walka z przeciwnościami pogody. Silny wiatr, który prawie przewraca, padający śnieg w górach w środku lata czy gradobicie na odsłonięte ciało… nie ma znaczenia. Show must go on. Kolarz musi jechać.

Pełen szacunek kolarki i kolarze, jesteście wielcy!

Źródło i zdjęcia: cyclingweekly.co.uk, sport.tvp.pl, cyclingnews.com

Posted in Szosa and tagged .

Dodaj komentarz