Four Cross (4X) niezwykle widowiskowa odmiana mtb

Tor kolarstwa ekstremalnego na Słoneczniej Polanie w Szczawnie-Zdroju zaliczony został do światowej czołówki. 10 maja na tym obiekcie odbędą się pierwsze w sezonie zawody cyklu 4XPro Tour w four crossie – podaje Eurosport. To znakomita wiadomość, bo 4X to sport niezwykle widowiskowy, a renoma obiektu przyciągnie z pewnością znakomitych zawodników.

Czym jest Four Cross (4X)? To odmiana mtb przypominająca dual. Najpierw wyjaśnijmy co znaczy dual. Dual slalom (DS) to zjazd rowerowy parami po stromych stokach. Zawody odbywają się metodą pucharową eliminowania kolejnych zawodników. Wygrany zawodnik przechodzi do następnego etapu zawodów zaś przegrany odpada. Czas przejazdu zawodników jest rejestrowany wyłącznie do celów statystycznych. Wracając do four crossa na trasę jest wypuszczanych jednocześnie po czterech zawodników, z których dwóch przechodzi do dalszych eliminacji.

Trasy 4X są nieco mniej strome niż w dualu i mogą się nawet miejscami lekko wznosić, jednak jest to trasa technicznie trudna – występuje duża ilość skoczni różnej wielkości – hopek, które znacznie zwiększają poziom trudności szybkiego przejazdu i nierzadko są przyczyną wypadków. Trasy są też znacznie szersze od tych w dualu, co umożliwia łatwiejsze wyprzedzanie i stosowanie rozmaitych taktyk. 4X jest bezpieczniejszy od dualu i przy tym bardziej widowiskowy, a same zawody trwają dwa razy krócej przy tej samej liczbie zawodników. Wszystko to spowodowało, że 4X stopniowo wyparł dual.

Od 2002 r. Union Cycliste Internationale zaprzestało przeprowadzania serii zawodów Pucharu Świata w dualu i zastąpiło je Pucharem Świata w 4X.

W 2004 r. Mistrzostwa Europy w 4X odbyły się w Szczawnie Zdroju, na Słonecznej Polanie. Główne polskie ośrodki 4X to Szczawno Zdrój, Rybnik, Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Kieźliny, Poznań, Trójmiasto i chorzowski WPKiW.

Zdjęcia: bnb-freerideshop.de, toptobottom.it, x-bikers.ru, vimeo.com, zimbio.com, bikestream.cz .

Posted in MTB and tagged .

Dodaj komentarz