Francuska „droga śmierci” z Le Bourg-d’Oisans do Villard Reymond

Francuskie Alpy dają nam niemal nieograniczoną możliwość wyboru dróg na rower, w zależności od tego na co akurat mamy ochotę. Trasa z Le Bourg-d’Oisans do Villard Notre Dame i dalej do Villard Reymond jest trudna, jak to w Alpach bywa. I choć nie ma tu lekko, warto pomęczyć się dla tak wspaniałych wrażeń. 13 km wszystkiego co w kolarstwie najlepsze, niezwykle ciekawa trasa, podjazdy i cudowne widoki. Trasa ta powinna być wykonywana rowerem górskim, bo między Villard-Notre-Dame a Villard-Reymond jest szczególnie skalista ścieżka o długości prawie 4 km. Droga do Villarrd Notre Dame w dużej części wykuta jest w skalnej ścianie. Jest wąska, na dodatek po drodze przejedziemy przez trzy tunele całkowicie pozbawione światła i będziemy pokonywać nachylenie 9%-10%.

To wyjątkowe miejsce, po drugiej stronie doliny znajduje się słynne Alpe d’Huez. Trasa z Le Bourg-d’Oisans do Villard Reymond to obok La Corniche du Cirque de Litor (Pireneje francuskie) i Passo dello Stelvio (Północne Włochy) najlepsza i najciekawsza droga rowerowa. Pomimo swojej urody i wyjątkowości trasa nie przyciąga zbyt wielu kolarzy, większość z nich znajdując się w dolinie i startując na trasę z Bourg d’Oisans wspina się Alpe d’Huez. Ale to droga do Villard Notre Dame jest ostrzejsza.

Trasa ma same zalety, po pierwsze sam fakt, że prowadzi trawersem w poprzek góry, co daje wspaniałe wrażenia: z jednej strony przepaść, z drugiej pionowa ściana. Tylko droga i my. Widoki wprost nieziemskie, na rozległą dolinę i przeciwległy masyw górski look at this website. Droga jest wąska, a największą atrakcją są 3 tunele wykute w skale. Tunele są nieoświetlone i w jednym z nich można dotrzeć do punktu, gdzie nie dociera żadne światło i nie wiadomo, czy oczy ma się otwarte czy zamknięte. Wybierając się tu na wycieczkę, koniecznie trzeba pamiętać o świetle.

Pokonanie tej drogi to wyzwanie, które pozostawi w nas niezapomniane wrażenia.

Zdjęcia: internet

Posted in CIEKAWE MIEJSCA, TURYSTYKA and tagged , .

Dodaj komentarz