Inspiryjące książki o kolarzach, wzlotach, upadkach i determinacji

Dla pasjonatów rowerów ważna jest nie tylko jazda. Rowerowa pasja to styl życia, liczą się w nim nie tylko przejechane kilometry, a również wiedza o kolarzach i wyścigach i znanych na całym świecie. Książki najlepiej czyta się w deszczowe dni i w czasie urlopu. I oby jedno nie z drugim nie miało nic wspólnego. Dla pasjonata rowerów idealną propozycją są oczywiście książki o kolarstwie. Najciekawsze z nich to inspirujące biografie najbardziej znanych i lubianych kolarzy na świecie. Lektura tych książek przeniesie Cię wprost z kananpy czy fotela w świat pełen determinacji i pasji.

W księganiach internetowych znalazłam głównie poradniki dotyczące treningów, jednak nie o nich chcę napisać. Jestem ciekawa jestem tego, co dzieje się poza peletonem, który oglądamy w relacjach telewizyjnych. Po aferach dopingowych ostatnich lat okazało się, że dzieje się tam całkiem sporo. Ciekawią mnie kariery kolarzy wybitnych, jak Eddy Merckx.


Na półkach wirtualnych księgarni znalazłam zaledwie kilka pozycji wydanych w języku polskim o kolarstwie światowego formatu.  Wiekszość z tych wydawnictw dotyczy kariery i upadku Lanca Armstronga.

Oto pięć wybranych przeze mnie propozycji.

Daniel Friebe, „Eddy Merckx. Kanibal„. Z tej książki dowiecie się, że kolarstwo to specyficzny sport, w którym zawodnik może przejechać na rowerze tysiące kilometrów i przez całą swoją karierę nie wygrać ani jednego wyścigu. Co w takim razie decyduje o tym, że ktoś inny wygrywa ich ponad 500? Pojemność płuc, długość kości udowej, pomoc kolegów z grupy, czy może coś zupełnie innego? Przedstawiono tu historię Eddy’ego Merckxa – gwiazdy światowego kolarstwa, jednego z najbardziej charyzmatycznych i utytułowanych zawodników w historii tego sportu. Fascynująca książka o pasji, nienasyceniu sukcesem, o głodzie „pożerania” tytułów i rywali na trasach kolejnych wyścigów. To książka o Kanibalu. Belg Eddy Merckx, jeden z najwybitniejszych kolarzy w historii, miał na początku kariery tak poważne problemy z sercem, że nigdy nie powinien ścigać się na rowerze – twierdzi włoski kardiolog w wydanej właśnie biografii słynnego sportowca. Książka „Eddy Merckx, The Cannibal”, pióra Brytyjczyka Daniela Friebe, zawiera sensacyjną tezę: słynny kolarz przez całą karierę startował nieświadomy śmiertelnego niebezpieczeństwa, którego źródłem była wada serca. Pięciokrotny zwycięzca Tour de France był zaskoczony postawioną w książce tezą. – Zawsze wiedziałem, że mam szczególnie duże serce. Wiem także, że w rodzinie mojego ojca często występowały problemy kardiologiczne. Ojciec i stryjowie zmarli w młodym wieku – powiedział Merckx.

Eddy Merckx jest przez wielu fachowców uważany za najwybitniejszego kolarza w historii, nieporównywalnego z dzisiejszymi mistrzami, ponieważ wygrywał zarówno długie wyścigi wieloetapowe, jak i klasyki. Nazwano go „Kanibalem” ze względu na charakteryzującą go „żarłoczność” na sukcesy i „pożeranie” rywali. Najważniejsze jego triumfy to: pięć zwycięstw w Tour de France (w okresie od 1969 do 1974), pięć w Giro d’Italia (w latach 1968-1974), jedno we Vuelta a Espana (1973), cztery tytuły mistrza świata (jeden zdobył jako amator, trzy jako zawodowiec), siedem zwycięstw w Mediolan-San Remo, pięć w Liege-Bastogne-Liege i trzy w Paryż-Roubaix.”(lubimyczytac.pl)

Daniel Coyle, Tyler Hamilton „Wyścig tajemnic”„Wyścig tajemnic” to wybuchowa historia, która wstrząsnęła sportowym światem. Jest odważnym świadectwem Tylera Hamiltona, najbardziej zaufanego porucznika Lance’a Armstronga i byłego numeru jeden wśród kolarzy. Hamilton spędził dziesięć lat w samym centrum kolarskiego kotła, przebywając drogę od amatora do bohatera, i stał się kluczowym świadkiem jednej z największych afer dopingowych w historii sportu. Tyler Hamilton był jednym z czołowych amerykańskich kolarzy, wygrywał etapy podczas wielkich wyścigów w Europie, a z igrzysk olimpijskich w Atenach przywiózł złoty medal w indywidualnej jeździe na czas. Przez całą swoją karierę zażywał środki dopingujące. ((lubimyczytac.pl)„Wyścig tajemnic” jest przełamującą zmowę milczenia, dogłębną i pozbawioną ogródek spowiedzią Tylera Hamiltona na temat dopingu oraz opowieścią o kulisach zawodowego sportu, w którym wszystko obraca się wokół pieniędzy, medykamentów, żądzy zwycięstwa i kłamstw na użytek mediów i publiczności (lubimyczytac.pl/dominik)

Książka zdobyła prestiżowy tytułu: THE WILLIAM HILL SPORTS BOOK OF THE YEAR

 

David Walsh „Oszustwo niedoskonałe. Jak zdemaskowałem Lance’a Armstronga”  Armstrong był legendą. Sportowcem wszech czasów. Pogromcą raka. Inspiracją dla setek milionów ludzi.  Lance Armstrong oszukiwał nas wszystkich. Od samego początku. Prawie mu się udało. Ale jeden człowiek przerwał zmowę milczenia. Stanął sam w obliczu gigantycznego spisku. Próbowano go zastraszyć, przekupić, za wszelką cenę zamknąć mu usta. Bezskutecznie. W końcu go dopadł. David Walsh – człowiek, który zdemaskował Lance’a Armstronga. Pasjonująca historia kilkunastu lat dziennikarskiego śledztwa. Opowieść o wielkiej odwadze, uporze w dążeniu do prawdy i bolesnym upadku idola. I o tym, jak ciężko nam wszystkim rozstać się z pięknym mitem, w który tak bardzo chcieliśmy wierzyć. Nie tylko dla fanów sportu. Dla wszystkich którzy chcą gry fair play. (lubimyczytac.pl)

„Bardzo dobra książka, która opowiada o tym jak David Walsh dążył do tego, aby pokazać światu prawdziwe oblicze Lance’a Armstronga. Autor książki i dziennikarz „Sunday Times” nigdy nie wierzył w „czystość” amerykańskiego kolarza. Cały czas pozostawał na pierwszym miejscu czarnej listy Armstronga – wróg numer jeden.W książce dowiemy się, jak wyglądało dziennikarskie śledztwo, poznamy ludzi z otoczenia kolarza, którzy postanowili zeznawać przeciwko niemu. Poznamy także przyjaciół, rodzinę i współpracowników Davida Walsha. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nie było momentu znudzenia. Rzetelne informacje, same konkrety, kawał dobrej roboty. „Oszustwo niedoskonałe…” nie jest napisane w stylu „a nie mówiłem”(lubimyczytac.pl/damian)

 Lance Armstrong, Sally Jenkins „Mój powrót do życia. Nie tylko o kolarstwie” „Mój powrót do życia…” to opowieść o triumfie, tragedii, transformacji i transcendencji kolarza wszech czasów, Lance’a Armstronga, jego dzieciństwie, wczesnych sukcesach, walce z rakiem, leczeniu, powrocie do życia, małżeństwie i pierwszych chwilach ojcostwa. Zwycięstwo Lance’a Armstronga w kolarskim wyścigu Tour de France zastało okrzyknięte „pamiętnym wydarzeniem w historii sportu ostatniego wieku”. W 1996 roku Lance Armstrong założył fundację swojego imienia – organizację charytatywną, wspierającą wszelkie działania, których celem jest walka z choroba nowotworową. (lubimyczytac.pl)

„Z bólem ale… 10 gwiazdek. Ten człowiek przyniósł kolarstwu wiele wstydu, upokorzeń, kłamstw, ale chorym na raka – nadzieję i wiarę we własne siły. Warto przeczytać, bez względu na to, że okazał się oszustem wszech czasów”(lubimyczytac.pl/marcin)


„Bardzo mi się podobała ta książka. Napisana w sposób prosty, ale i fascynujący i aż chciało się po niej wsiąść na rower. Minusem na pewno akapit o dopingu w którym twierdzi, że nigdy nie brał.” (lubimyczytac.pl/niosiagalny)

 

Jan Ullrich, Hagen Bossdorf – „Wszystko albo nic”. Tour de France stał się celem mojego życia. Z roku na rok coraz bardziej zadręczałem się myślami, aby być wśród najlepszych w Tourze. Czasami to się udawało, czasami nie. Miałem przejść przez najcięższe pojedynki z Miguelem Indurainem, Marco Pantanim i Lancem Armstrongiem. Miałem pokonać najtrudniejsze i najbardziej strome podjazdy – Tourmalet, Mont Ventoux, Alpe d`Huez. Miałem wygrywać etapy i zdobywać żółtą koszulkę, ale jednocześnie doświadczać głodu, zimna i dopingowej nagonki. Tour de France nie da się porównać do niczego innego. Nie znam kolarza, któremu ten wyścig byłby obojętny. Albo go kochasz, albo nienawidzisz. Albo poświęcasz się dla niego całym ciałem i duszą, albo w ogóle nie próbujesz w nim startować. Wszystko albo nic. Jan Ullrich

„Wszystko albo nic” to credo życiowe Jana Ullricha i tytuł jego autobiografii, w której ze szczegółami opisuje swoją kontrowersyjną historię: niesamowity, szybki wzlot na kolarskie wyżyny i nie mniej spektakularny upadek.(lubimyczytac.pl)

 

 

 

 

 

 

 

 

Posted in CIEKAWOSTKI and tagged .

Dodaj komentarz