Isle of Wight – brytyjska wyspa idealna dla rowerzystów

Isle of Wight to miejsce stworzone dla rowerzystów. To wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, oddzielona od brytyjskiego wybrzeża cieśniną Solent. Kształtem przypomina romb o wymiarach 26 na 39 kilometrów i powierzchni 384 km2. Główne miasta wyspy to Ryde, Cowes oraz Newport. Wyspa stanowi prawdziwy raj dla rowerzystów, ze względu na bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu. Słynąca z niezwykłych krajobrazów Isle of Wight posiada bardzo dobrą bazę dla turystyki rowerowej. Poszczególne trasy wyróżniono na stronie internetowej. Sieć szlaków, o łącznej długości ponad 320 km, przecina bujnie zalesione wzgórza opadające ku morzu, głębokie zielone wąwozy i grzbiety klifów. Odkryto tu liczne skamieniałości dinozaurów. Na wyspę, oddzieloną od brytyjskiego wybrzeża cieśniną Solent, można dostać się promem pasażerskim płynącym z Portsmouth do Ryde (18 minut), przewóz roweru jest wliczony w cenę biletu.

Isle of Wight kusi sielskimi krajobrazami i doskonale przygotowaną bazą. To idealne miejsce na choćby krótki wypad rowerowy. Tutejsze szlaki rowerowe spodobają się każdemu, znajdzie się coś dla fana jazdy terenowej jak i dla miłośnika spokojnej turystyki rowerowej. Trasy rowerowe prowadzą zarówno w głąb wyspy jak i wzdłuż wybrzeża. Rowery można wypożyczyć w wielu różnych punktach na całej wyspie, jest także możliwość zamówienia roweru z dowozem w dowolne miejsce.

Trasy rowerowe Isle of Wight można podzielić na krótkie, pół- lub jednodniowe i kilkudniowe. W zależności od tego, czego szukasz dopasujesz dla siebie idealny wariant. Trasy krótkie, jednodniowe są dość łatwe, polecane dla rodzin na wspólne zwiedzanie wyspy. Jeśli mielibyście ochotę w pełni poznać różnorodny krajobraz wyspy i jesteście bardziej wymagający powinniście spróbować wariantu trasy kilkudniowej. Jeśli chcesz natomiast doświadczyć czegoś wyjątkowego powinieneś udać się na „Troll Trail”. To krótka trasa wzdłuż starej linii kolejowej między Merstone i Newport wzdłuż której można zobaczyć rzeźby trolli. Dla wygody wzdłuż całej trasy umieszczono ławki piknikowe, oraz przyjazne instalacje zachęcające zwierzęta do wyłonienia się choć na chwilkę z lasu.

Na Isle of Wight odbywa się doroczny Festiwal Kolarski, zwykle we wrześniu lub październiku. Na festiwal składa się z wiele wydarzeń rowerowych obejmujących wszystkie aspekty sportowej i rekreacyjnej jazdy na rowerze.

Podczas festiwalu organizowany jest maraton Hills Killer. Wyścig składa się z szeregu punktów kontrolnych rozmieszczonych na wyspie. Zawodnicy w dniu wyścigu dostają informacje o położeniu punktów kontrolnych, dostają do ręki karty chipowe, których muszą użyć w każdym punkcie kontrolnym, oczywiście opuszczenie któregokolwiek punktu dyskwalifikuje. Przypominają mi się harcerskie biegi na orientację, fantastyczny pomysł w wersji rowerowej. Ten festiwal to świetna zabawa, jak i promocja wyspy.

Dodatkową rekomendacją Isle of Wight jest to, że The Lonely Planet określił to miejsce jako jedno z 10. najlepszych miejsc dla rowerzystów na świecie.

Istnieje szereg map, które pomogą zaplanować zwiedzanie wyspy na rowerze, są one dostępne na zamówienie za pośrednictwem strony internetowej http://www.visitisleofwight.co.uk/.

Patrząc na wspaniałą, bardzo przyjazną i pełną map i informacji stronę internetową spodziewam się równie dobrej organizacji tras na wyspie. Jeśli tylko wiatry zawieją mnie do Wielkiej Brytanii, z pewnością znajdę choć jeden dzień na przejażdżkę rowerem po Isle of Wight.

Posted in TURYSTYKA and tagged .

Dodaj komentarz