Jak przejeździć zimę na rowerze, najważniejsze wskazówki

Zima. Rano jedziesz do pracy ciemno, wracasz ciemno. Co więcej, bedziesz nurzać się w tych ciemnościach, na chłodzie i mrozie od listopada do marca. Łatwiej jest wsiąść do samochodulub autobusu i pojechać do pracy, prawda? Być może, natomiast będziesz czuć się o wiele lepiej jeśli zmotywujesz się i wsiądziesz na rower. Tym bardziej, że można kupić mnóstwo akcesoriow, które pomogą Ci bezpiecznie pokonać zimową drogę do pracy. Zima, to pomimo krótkiego dnia piękna pora roku. Mam nadzieję, że przemierzając trasę dom-praca pomimo mrozu i wiatru dostrzeżesz jej urok, No i zaoszczędzisz na paliwie lub biletach autobusowych.

Zdrowy nawyk

Podstawową rzeczą jest to, żeby zimowa jazda na rowerze stała sie Waszym nawykiem. Wstańcie rano i załóżcie odpowiednie ubranie nie patrząc jak straszna jest pogoda za oknem. W ten sposób nawet jeśli na zewnątrz nie jest ciekawie, to istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będziecie się znów przebierać. Jazda na rowerze z pewnością Cię obudzi i po dojechaniu do parcy będziesz czuć się znacznie lepiej niż po jeździe samochodem. Jazda po świeżym powietrzu zmiejszy ryzyko złapania wirusa od smarkających wspołpasażerów autobusu. Bezdyskusyjne jest to, że jeżdżąc zimą podtrzymujesz kondycję zbudowaną w miesiącach letnich, a to daje Ci przewagę w wejściu w sezon wiosenny.

Pamietajcie, że przy takiej pogodzie najtrudniejsze jest wyjście za drzwi. Gdy już jesteście na zewnatrz, przeważnie okazuje się, że nie jest tak źle.

Trzymajcie się ciepło i wygodnie

Podstawą zachowania dobrego zdrowia podczas zimowej jazdy jest właściwy dobór ubrania. Ma być ciepłe, suche, również widoczne. Warto zainwestować w odzież oddychającą, pochłaniające pot i dającą uczucie ciepła. Ważne jest także utrzymanie ciepła i komfortu dłoni i stóp. Nie ma nic gorszego od przemarzniętych palców nóg czy rąk. Neoprepenowe ochraniacze i ciepłe rękawice koniecznie powinny znaleźć się w wyposażeniu rowerzysty. Przy kupnie tych akcesoriów zwróćcie uwagę na to, czy mają elementy odblaskowe. Na głowie wiatroszczelna czapka powstrzyma przed utratą ciepła.

Bądź widoczny, bądź bezpieczny

Podczas jazdy należy pamiętać, że dla własnego bezpieczeństwa mamy być widoczni, tak z przodu jak i z tyłu. Zazwyczaj ubrania zimowe są w ciemnych kolorach, często rowerzyści zapominają o tym, że w pochmurny dzień, czy przed zmrokiem są niewidoczni. Rowerzystę bez świateł i odblasków bardzo trudno dostrzec na drodze. Dobrze zdaję sobie sprawę, że większość z nas nie jest fanem kamizelek odblaskowych. Te najpopularniesze są bezkształtne i brzydko się w nich wygląda. Na szczęście są producenci, którzy wychodzą na przeciw wymaganiom rowerzystów i tworzą ładne ubrania w miejskim stylu z elementami odblaskowymi. Pamiętajmy, że nie musimy być odblaskowi od stóp do głów. Bardzo skutecznym elementem są np odblaskowe paski, zakładane jak zwykły pasek ze sprzączką, odlaskowe szelki, samozaciskowe opaski, czy elementy doczepiane do odzieży, plecaków, toreb, nie ważą dużo a znacząco poprawią naszą widoczność.

Zapalcie światła

Najważniejszy u zimowego rowerzysty jest zestaw świateł, z przodu i z tyłu. Wybór jest ogromny, zwróćcie jednak uwagę, żeby kupić oświetlenie mocniejsze, niż podstawowe malutkie lamki silikonowe. Robicie to dla siebie, dobre światła mogą uchronić Was przed kolizją. Na opakowaniach oświetlenia znajdziesz moc światła i długość działania. Należy pamiętać, żeby w przypadku ładowanego oświetlenia wyjeżdżać z domu z pełną baterią, a jeżeli baterie są wymieniane mieć przy sobie zapas.

Bądźcie gotowi, bądźcie rozsądni

Na koniec tylko przypomnienie, że również należy pomyśleć o zestawie naprawczym do roweru. Zimą na drogach sypanych żwirkiem czy żużlem łatwiej o przebicie dętki.

Bądźcie rozsądni. Nawet jeżeli już wypracowałeś w sobie nawyk jazdy rowerem zimą, to przy bardzo niesprzyjającej pogodzie, dużym oblodzeniu, czy bardzo silnym wietrze skorzystaj z transportu publicznego.

Mam nadzieję, że zimowa jazda rowerm wejdzie Wam w nawyk, stanie się Waszym stylem, a Wy będzicie czuć się dzięki niej silniejsi nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Czego Wam i sobie życzę.

Żródło: totalwomenscycling.com, zdjęcie: internet

Posted in BLOG and tagged .

Dodaj komentarz