Jaśnie Panujące nam Królowe MTB 2015

Królowe kolarstwa górskiego 2015 znamy wszyscy. To nazwiska pojawiające się na medalowych miejscach od wielu sezonów. Uwielbiam patrzeć na ich jazdę, uwielbiam je za ich skromność i za to, że pomimo sukcesu są miłe i otwarte. Zbliża się czas różnego rodzaju podsumowań, pokuszę się o przybliżenie postaci pięciu najlepszych kolarek mtb roku 2015.

Top 5. Pięć kolarek górskich z najlepszymi wynikami w 2015 roku.

5.Manon Carpenter (ur. 11 marca 1993) − brytyjska kolarka górska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata.

Królowa downhillu. Uśmiech aniołka i diabelska odwaga.

Manon Carpenter

Manon Carpenter

Pierwszy sukces w karierze Manon Carpenter osiągnęła w 2012 roku, kiedy zdobyła brązowy medal w downhillu podczas mistrzostw świata w Leogang. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie dwie Francuzki: Morgane Charre oraz Emmeline Ragot. Jako juniorka zdobyła w tej samej konkurencji złoty medal na rozgrywanych rok wcześniej mistrzostwach świata w Champéry. W sezonie 2012 po raz pierwszy stanęła na podium zawodów Pucharu Świata w kolarstwie górskim W zawodach PŚ sezonu 2013 spisywała się znakomicie, aż pięciokrotnie stając na podium. Wyniki te pozwoliły jej na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej, za swą rodaczką Rachel Atherton i Emmeline Ragot.

2015

2. msc  UCI Mountain Bike and Trials World Championships Women’s Individual Downhill
3. msc Val di Sol Women’s Individual Downhill
2. msc Windham Women’s Individual Downhill
2. msc Mont Saint-Anne Women’s Individual Downhill
2. msc Lenzerheide Women’s Individual Downhill
4. msc Fort William Women’s Individual Downhill
4. msc Lourdes Women’s Individual Downhill
5. msc Lourdes Women’s Individual Downhill – Q

4.Pauline Ferrand-Prevot (ur. 10 lutego 1992 w Reims) – francuska kolarka górska, szosowa i przełajowa, czterokrotna medalistka mistrzostw świata i mistrzyni Europy MTB, a także wicemistrzyni świata w kolarstwie szosowym.

Właścicielka ślicznego uśmiechu z dołeczkami w policzkach.

Pauline Ferrand-Prevot

Pauline Ferrand-Prevot

Pierwsze sukcesy w karierze Pauline Ferrand-Prevot osiągnęła w 2009 roku, kiedy zdobyła łącznie sześć medali. Na szosowych mistrzostwach Europy juniorów wygrała jazdę na czas, a w wyścigu ze startu wspólnego była trzecia, na mistrzostwach świata w Moskwie w obu tych konkurencjach była druga, a ponadto wygrała wyścigu w kategorii juniorów na mistrzostwach świata MTB w Canberze oraz mistrzostwach Europy MTB w Zoetermeer. W 2010 roku wygrała start wspólny i była trzecia w jeździe na czas na szosowych MŚJ w Offida, a na MEJ w Turcji w obu tych konkurencjach była druga. W tym samym roku ponownie zwyciężyła w wyścigu juniorek na mistrzostwach świata MTB w Mont-Sainte-Anne. Pierwszy medal wśród seniorek zdobyła na przełajowych mistrzostwach Europy w Lukka, gdzie wywalczyła brązowy medal. W tym samym czasie w kolarstwie górskim startowała w kategorii U-23, zdobywając brązowy medal na mistrzostwach świata w Champéry. Kolejny medal przywiozła z mistrzostw świata MTB w Pietermaritzburgu w 2013 roku. W zawodach U-23 była druga za Jolandą Neff ze Szwajcarii, a przed Ukrainką Janą Bełomoiną. W barwach teamu Rabobank Women wywalczyła także srebrny medal w drużynowej jeździe na czas podczas szosowych mistrzostwach świata we Florencji.

2015

1 msc Mistrzostwa Francji Cyclo-cross
3 msc Grand Prix Adrie van der Poel, Hoogerheide Holandia, Cyclo-cross
1 msc Mistrzostwa Świata, Tabor, Czechy Cyclo-cross
2 msc Trofeo Alfredo Binda – Comune di Cittiglio, Włochy, szosa
1 msc Saint-Pompon, mtb, Saint-Pompon, Francja
5 msc Etap 1 Grand Prix Elsy Jacobss, Garnich , Luxemburg
5 msc Klasyfikacja Generalna Grand Prix Elsy Jacobss, Luxemburg
1 msc Ploeuc, mtb, Ploeuc, Francja
3 msc Nové Město na Moravě, mtb, Nové Město na Moravě , Czechy
3 msc Mistrzostwa Francji, SZosa, ITT, Elite, FRancja
1 msc National Championship, Road, Elite, France , Chantonnay
1 msc Stage 5 Giro d’Italia Femminile, Aprica , Włochy
1 msc Mistrzostwa Francji, mtb, XC, Elite, Francja
3 msc Mont Sainte-Anne, Mountainbike , Mont Sainte-Anne, Kanada
1 msc Windham, Mountainbike, Windham, USA
1 mscGrand Prix Ouest France, Grand Prix de Plouay, Francja
1 msc Mistrzostwa Świata, mtb, sztafeta, Elite
1 msc Mistrzostwa Świata, mtb, XC, Elite

3.Jolanda Neff (ur. 5 stycznia 1993) – szwajcarska kolarka górska i szosowa, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy MTB oraz najmłodsza zdobywczyni Pucharu Świata MTB XCO w historii.

To moja największa ulubienica. Patrzenie, jak na dwa czy trzy okrążenia przed metą odpala piąty bieg i zostawia rywalki w tyle to czysta przyjemność! W tegorocznym PŚ MTB była Neff i daleko reszta świata.

Pierwszy sukces w karierze Jolanda Neff osiągnęła w 2011 roku, kiedy zdobyła złoty medal w kategorii juniorek podczas mistrzostw Europy MTB w Dohňanach. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata MTB w Leogang zwyciężyła w kategorii U-23, a w cross-country eliminator zajęła drugie miejsce za Szwedką Alexandrą Engen. W kategorii U-23 zwyciężyła również na rozgrywanych w 2012 roku mistrzostwach Europy w Moskwie. W 2013 roku przeszła na zawodowstwo podpisując umowę z Giant Pro XC Team i zdobyła trzy medale: srebrny w sztafecie na ME w Bernie oraz złoty w U-23 i ponownie srebrny w eliminatorze podczas mistrzostw świata w Pietermaritzburgu. W sezonie 2014 Pucharu Świata MTB stawała na podium w czterech z siedmiu zawodów, odnosząc przy tym trzy zwycięstwa. W klasyfikacji końcowej zajęła pierwsze miejsce, wyraźnie wyprzedzając Catharine Pendrel z Kanady i Tanję Žakelj ze Słowenii. W 2015 roku w Pucharze Świata MTB ponownie nie dała rywalkom żadnych szans. Zdobyła kryształową kulę drugi raz z rzędu.

Jolanda Neff

Jolanda Neff

2015

1 msc Cyprus Sunshine Cup, Afxentia (Nicosia), Cyprus
1 msc Solothurn, mtb, Solothurn (Solothurn), Szwajcaria
2 msc Mistrzostwa Europy, mtb, Elite
1 msc Nové Město na Moravě,mtb, Czechy
1 msc Albstadt, mtb, Albstadt, Niemcy
1 msc Gränichen,mtb, Gränichen, Szwajcaria
1 msc Igrzyska Europejskie, mtb, Baku, Azerbejdżan
1 msc Mistrzostwa Szwajcarii, Szosa, Elite, Szwajcaria
1 msc Mistrzostwa Szwajcarii, mtb, XC, Elite, Szwajcaria
1 msc Mistrzostwa Szwajcarii, mtb, XC, Elite
1 msc Mont Sainte-Anne, mtb, Mont Sainte-Anne (Quebec), Canada
2 msc Windham, Mountainbike (F), Windham, USA
2 msc Val di Sole, mtb, Val di Sole, Italy
4 msc Giro dell Emilia, Italy
1 msc Flückiger Cross Madiswil, Cyclo-cross Madiswil, Szwajcaria

2.Tracy Marie Moseley  (ur. 12 kwietnia 1979 w Worcester) − brytyjska kolarka górska, czterokrotna medalistka mistrzostw świata, pięciokrotna medalistka mistrzostw Europy i dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata.

Niekwestionowana Mistrzyni Enduro ostatnich trzech lat.

Tracy Marie Moseley

Tracy Marie Moseley

Pierwszy sukces w karierze Tracy Moseley osiągnęła w 1997 roku, kiedy zdobyła srebrny medal w downhillu juniorek podczas mistrzostwach świata w Château-d’Œx. W sezonie 2002 zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji dwonhillu w Pucharze Świata w kolarstwie górskim. Jeszcze kilkakrotnie stawała na podium klasyfikacji końcowej PŚ, w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu: w sezonie 2006 i 2011. W 2006 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Rotorua, gdzie zdobyła srebrny medal, ulegając jedynie Francuzce Sabrinie Jonnier. Wynik ten powtórzyła na rozgrywanych trzy lata później mistrzostwach świata w Canberze, gdzie przegrała tylko z inną reprezentantką Francji – Emmeline Ragot. Podczas mistrzostw świata w Mont-Sainte-Anne w tej samej konkurencji była najlepsza, bezpośrednio wyprzedzając Jonnier i Ragot. Sześciokrotnie zdobywała medale mistrzostw Europy: złoty (Porto de Mós 1999) i brązowy (St. Wendel 2001) w dualu oraz złoty (Rhenen 2000) i trzy brązowe (Porto de Mós 1999, St. Wendel 2001 i Wałbrzych 2004) w downhillu.

3 x Mistrzostwa Świata Enduro (2013,2014, 2015)

2015
1 msc Giant 2W Enduro, Nowa Zelendia
2 msc NZ Enduro
2 msc World Enduro 1 – Rotorua,Nowa Zelendia
1 msc PMBA Enduro – Grizedale, GB
1 msc UK Enduro 1 – Triscombe, GB
1 msc World Enduro 2 –Irlandia
1 msc World Enduro 3 – Szkocja
1 msc Jura Enduro – Francja
1 msc Transprovence (Mutli day Stage Race)
1 msc La Thuile Enduro , Włochy
1 msc World Enduro 4 – Samoens, Francja
1 msc World Enduro 6 – Whistler, Kanada
1 msc UK Enduro – Ae Forest, Szkocja

1.Rachel Laura Atherton (ur. 6 grudnia 1987 w Salisbury) − brytyjska kolarka górska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata, mistrzyni Europy i czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata.

Bezdyskusujna królowa downhillu. Sezon 2015 to seria 1 miejsc.

Rachel Laura Atherton

Rachel Laura Atherton

Pierwszy sukces w karierze Rachel Atherton osiągnęła w 2004 roku, kiedy zdobyła srebrny medal wśród juniorek na mistrzostwach świata w Les Gets. W 2005 roku była już najlepsza, zajmując ponadto trzecie miejsce w klasyfikacji downhillu w Pucharze Świata w kolarstwie górskim. Jeszcze kilkakrotnie stawała na podium klasyfikacji końcowej PŚ, w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu: w sezonie 2008 i 2012. W 2006 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Rotorua, gdzie zdobyła brązowy medal, ulegając jedynie Francuzce Sabrinie Jonnier i swej rodaczce Tracy Moseley. W tym samym roku zwyciężyła także na mistrzostwach Europy w Limosano. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Fort William była druga, podobnie jak na mistrzostwach w Champéry w 2011 roku. W pierwszym przypadku wygrała Sabrina Jonnier, a w drugim jej rodaczka Emmeline Ragot. W międzyczasie zwyciężyła w tej samej konkurencji podczas mistrzostwach świata w Val di Sole, bezpośrednio wyprzedzając Jonnier i Ragot. Kolejny złoty medal zdobyła na mistrzostwach świata w Pietermaritzburgu, gdzie wyprzedziła Emmeline Ragot i Australijkę Tracey Hannah. W sezonie 2013 wywalczyła swój trzeci Puchar Świata, wygrywając pięć z sześciu zawodów tego cyklu. W klasyfikacji końcowej wyprzedziła Emmeline Ragot i swą rodaczkę Manon Carpenter.

2015

2 msc Lourdes, Downhill, Lourdes, Francja
1 msc Fort William, Downhill, Fort William, Great Britain
1 msc Fort William, Downhill, Fort William, Great Britain
1 msc Leogang, Downhill, Leogang, Austria
1 msc Lenzerheide, Downhill, Lenzerheide, Szwajcaria
1 msc Mont Sainte-Anne, Downhill, Mont Sainte-Anne, Kanada
1 msc Windham, Downhill, Windham, USA
1 msc Val di Sole, Downhill, Val di Sole, Włochy
1 msc World Championship, mtb, Downhill

1 msc World Enduro 7 – Ainsa, Hiszpania
1 msc World Enduro 8 – Finale Ligure, Włochy

Informacje i zdjęcia: internet.

Posted in CIEKAWOSTKI and tagged .

Dodaj komentarz