„Jedź jak Dziewczyna” akcja promująca kobiece BMX

Kolarki, gwiazdy BMX rozpoczęły akcję „Jedź jak dziewczyna”. W czasie 6 i 7 serii British BMX 2014 czołowe zawodniczki Wielkiej Brytanii rozpoczęły akcję mającą na celu zmianę oblicza kobiecego BMX. Na pomysł projektu „Jedź jak dziewczyna” wpadły  Ellie Dewdney i Lauren Smithw współzałożycielki organizacji „GoBMX” trenującej tylko dziewczyny. Do akcji dołączył Joey Gough weteran brytyjskiej sceny BMX. Problemem stał się fakt nierównego taktowania zawodników i zawodniczek w czasie British BMX Series, na niekorzyść kobiet. Pula nagród w kategotii kobiet stanowi 1/4 tego co w kategorii mężczyzn, a zwyciężczyni w kategorii kobiet dostaje połowę tego co zwycięzca w kategorii mężczyzn. Zawodniczki nie chcą jednak organizować protestu i narzekać. Postanowiły znaleźć inną drogę na rozwiązanie problemu. Rozpoczęły promowanie dziewczyn BMX i wykreowanie je na gwiazdy sportu.

Joey Gough sam stwierdził, że stawki dla kobiet są zawstydzająco niskie. Akcja „Jedź jak Dziewczyna” ma na celu pokazanie, że zawodniczki są równie dobre jak zawodnicy i warte tego, żeby w świecie BMX traktować je na równi z mężczyznami . 

 

Pierwszym pomysłem były spotkania zawodniczek z kibicami, rozdawanie autografów i prezentów. Kolejnym krokiem było wypuszczenie serii koszulek promujących akcję”Jedź jak dziewczyna”, a zyski ze sprzedaży zasilą pulę nagród w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii. Zawodniczki startując w koszulkach „Jedź jak Dziewczyna” dały wyraźny przekaz, że jeżdżenie na rowerze „Jak Dziewczyna” to powód do dumy. Elli mówi, że chce aby młodsze pokolenie dziewczyn zrozumiało, że nie ma ograniczeń co do jazdy na rowerze, chce przekonać je, że można skakać wyżej, jeździć szybciej i być zadowoloną. Po zawodach Elli stwierdziła, że nie spodziewała się tak ogromnego odzewu, zamówienia na koszulki spływały nawet z Kanady i Australii, a widok najlepszych kobiet BMX  w koszulkach z logo akcji na podium był wisienką na trocie.

Jeśli chcesz wyrazić poparcie dla akcji i kupić koszulkę zajrzyj tu:  Ride Like a Girl

Źródło i zdjęcia: totalwomenscycling.com

 

 

 

Posted in MTB and tagged .

Dodaj komentarz