Kolarstwo przełajowe, jak pogodzić szosę i mtb.

Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.

 Jesień to początek sezonu dla kolarzy przełajowych. Kolarstwo przełajowe uprawiane jest na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, na kołach o rozmiarze 28 cali, z wykrzywioną kierownicą tzw. barankiem. Rozgrywane jest na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go. Koła na wąskich oponach uniemożliwiają przejechanie całości trasy, dlatego kolarze przełajowi często biegają z rowerami na plecach, stąd konieczna jest mała masa roweru. Początki kolarstwa przełajowego były odpowiedzią na potrzeby kolarzy, dla których sezon rowerowy trwa cały rok. Od późnej jesienią jazda na szosówce nie jest ani lekka, ani przyjemna. Znaleziono wyjście z tej sytuacji, a był nim rower przełajowy. Wyposażony w grubsze opony i mocniejsze hamulce pozwala na jazdę w terenie. Kolarstwo przełajowe jest bardzo popularne w krajach, gdzie zima nie daje w kość i jest niewiele śniegu. Najbardziej rozpowszechnione jest w Belgii i Holandii.

przełajeRower przełajowy wyglądem zbliżony jest do szosówki, musi mieć jednak taką budowę, żeby zmieściły się większe i ubłocone w czasie jazdy opony. Jazda na rowerze przełajowym ma wiele zalet, po pierwsze jeżdżąc przełaje sezon rowerowy może trwać cały rok. Po drugie, doskonalimy technikę jazdy w trudnych warunkach i niewątpliwie wprawimy się w panowaniu nad rowerem na śliskiej nawierzchni. Po trzecie doskonale poprawia kondycję, bo oprócz wymagającej jazdy mamy tu bieg z rowerem na plecach. Po czwarte i chyba najważniejsze jest to sport dostępny dla wszystkich. Jest alternatywą dla mtb i doskonałą opcją dla tych, którzy chcą pohasać w terenie, a nie mieszkają w górach. Piękne lasy i ścieżki znajdziemy wszędzie, jak Polska długa i szeroka. Zatem jeśli zadamy sobie pytanie, czy warto jeździć na rowerze przełajowym, odpowiem tak! Tego typu trening będzie świetnym uzupełnieniem jazdy po szosie, czy mtb. Dla szosowców zaletą jest łatwość przesiadki ze względu na podobną pozycję jazdy i możliwość trenowania jesienią i zimą. Dla kolarzy mtb to kapitalny sposób na zwiększenie siły mięśni, ponieważ inne niż w góralu przełożenia powodują, że na podjazdach trzeba się trochę pomęczyć, wstać z siodełka i mocniej docisnąć. Podsumowując jest to sport dla każdego, a najbardziej dla tych, którzy mają dylemat w wyborze między szosą a mtb. Rower przełajowy sprawdzi się na szosie i w terenie.

Najważniejsze imprezy w kolarstwie przełajowym to Puchar Świata i Mistrzostwa Świata. Puchar Świata to cykl imprez rozgrywanych corocznie na przełomie roku, od października do stycznia. Sezon 2013/2014 to 21 edycja tej imprezy. Odbędzie się po siedem zawodów dla kobiet i mężczyzn, pierwsze miały miejsce 20 października w holenderskim Valkenburgu. Zwyciężyli kolarze gospodarzy, mistrzyni świata Marianne Vos i Lars Van Der Haar. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie po raz pierwszy zostały rozegrane w 1950 roku w Paryżu. W sezonie 2013/2014 odbędą się w holenderskim Hoogerheide w dniach 1-2 lutego 2014.

Posted in MTB, Szosa and tagged , .

Dodaj komentarz