Maraton Bike Odyssey – 8 dni, 600 km, 25 000 m przewyższeń

Grecja kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem, plażą i relaksem. Z pewnością nic z tych rzeczy nie zaznają uczestnicy maratonu mtb Bike Odyssey, dla którego scenerię stanowią góry Pindos. To najwyższy masyw górski w Grecji, stanowi oś południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Najwyższy szczyt to Smolikas (2637 m n.p.m.). Budowa gór jest bardzo charakterystyczna, wysokie, strome szczyty, głębokie wąwozy, a co się z tym wiąże duże różnice poziomów. Teren idealny dla kolarstwa górskiego.

Bike Odyssey 2015 będzie trwać 8 dni, od 7 do 14 czerwca. To jeden z najtrudniejszych maratonów mtb na świecie. Ponad tydzień, dzień po dniu kolarze pokonywać będą tysiące metrów przewyższeń. Będą zmagać się z palącym słońcem, górami, no i ze sobą. Muszą jechać razem, bo to maraton drużyn.

Zawodnicy wystartują w wiosce Laista w gminie Zagori, meta będzie w mieście Amfiklia. Trasa cały czas prowadzi środkową częścią pasma Pindos, kolarze przejadą je wzdłuż.

Bike Odyssey to maraton dla teamów. W maratonie pojadą zespoły dwuosobowe w kategoriach: Mężczyźni, Kobiety, Mieszane, Master i Senior Master. Ciekawostką są kategorie Master, dla której wiek jest określony jako suma zawodników teamu większa niż 80 lat i Senior Master, w której wiek zsumowany to 100 lat. Po pierwszym etapie najlepsza drużyna dostanie koszulki liderów, które założy na następnym etapie. Analogicznie zakładać je będą najlepsze zespoły w swoich kategoriach na kolejnych etapach. W maratonach drużynowych istnieją pewne obostrzenia regulaminowe, nie inaczej jest w Bike Odyssey. Zawodnicy z drużyny skazani są tylko na siebie, nie mogą przyjmować, ani udzielać pomocy innym zawodnikom. Muszą jechać razem, tolerowany odstęp czasowy między jednym zawodnikiem drużyny a drugim to 2 minuty.

Długość całej trasy to 606 km i 25000 m przewyższeń. To prawdziwe wyzwanie, wysokie góry, palące słońce i wyczerpująca jazda dzień po dniu.

Trasa Bike Odyssey 2015:

Prolog 12 km

Etap I: dystans: 103 km, przewyższenia: 3471 m.

Etap II: dystans: 107 km, przewyższenia: 4113 m.

Etap III: dystans 56,4 km, przewyższenia: 3014 m.

Etap IV: dystans 114 km, przewyższenia: 4719 m.

Etap V: dystans 80,6 km, przewyższenia: 3181 m.

Etap VI: dystans 78,4 km, przewyższenia: 3235 m.

Etap VII: dystans 54,5 km, przewyższenia: 1968 m.

Więcej informacji na www.bikeodyssey.gr

Źródło i zdjecia: www.bikeodyssey.gr

Posted in MARATONY EUROPA, MTB and tagged , .

Dodaj komentarz