Mur de Huy, zapierający dech w piersiach podjazd znany z La Fleche Wallonne

Mur de Huy, czyli Ściana Huy, to podjazd znany z trasy wyścigu La Fleche Wallonne (Strzała Walońska). Huy to niewielka miejscowość nad rzeką Mozą, położona jest w malowniczych okolicach otoczonych stromymi ścianami doliny. Droga Mur de Huy nazywana jest również Chemin des Chapelles, Ścieżką Kaplic, ponieważ przy drodze znajduje się siedem kaplic. Biorąc pod uwagę, że podjazd znany jest z dokonań kolarskich trzeba przyznać, że nazwa Ściana Huy jest lepsza od Drogi Kaplic. Nazwa Ściana jest w pełni uzasadniona, podjazd zapiera dech w piersiach. 

Droga o długości 1300m ze średnim nachyleniem 9,3% nie brzmi tak źle. Jest tu jednak haczyk, nachylenie wzrasta powoli, najpierw jest to 5%, potem 6 %. Później jest już tylko trudniej, 10%… 11%..w wyższych odcinkach to ok. 17%. Maksymalne nachylenie to aż 26% na jednym z zakrętów, jest szansa pojechania w tym zakręcie taką linią, żeby było 19%. Droga jest jednak bardzo wąska i ten kto sprytny, podjeżdża 19, a nie 26%. Oglądając relację z Fleche Wallonne w TV widać jak jest trudno, to podobno jedyny taki podjazd pośród klasyków, gdzie na twarzach wszystkich kolarzy widać ból.

Jeszcze jedna uwaga co do nazwy, biorąc pod uwagę język polski, nie dałoby się znaleźć lepszego określenia na tak trudny podjazd. Ściana Huy brzmi dobitnie ;).

Mur de Huy

Długość: 1,3 km

Wysokość: 204m

Średnie nachylenie: 9,8%

Maksymalne nachylenie: 26%

 

 

 

Zdjęcia: cyclesportmag.com, podiumcafe.com, bikestyletours.com, sportmagazine.levif.be, inrng.com, skysports.com

Posted in PODJAZDY, Szosa, TURYSTYKA and tagged , .

Dodaj komentarz