Najlepsze trasy rowerowe Europy.

Najlepsze trasy rowerowe w Europie, to brzmi dumnie. Jakie trasy zasługują na taki tytuł? Wiadomo, że muszą być wyjątkowe, natomiast wyjątkowe wg jakiego kryterium? Spośród 10 najlepszych tras rowerowych Europy wybranych przez fly4free.pl zaprezentuję pięć.  Oczywiście wybór jest bardzo tendencyjny, poniżej pięć tras, które sama chciałabym przejechać. 

 Miejsce 5 Flamandzka Trasa Rowerowa, Belgia

Flandria jest wymarzonym miejscem dla rowerzystów – w regionie wyznaczono liczne dobrze oznakowane trasy, odpowiednie dla początkujących osób i rodzin z dziećmi. Popularna Vlaanderen Fietsroute wiedzie wzdłuż obszarów wiejskich spokojnymi drogami i ścieżkami. Szlak Route du Comte Jean, o długości 220 km prowadzi z Brugii aż do północnej Francji. Szczegółowe opisy tras rowerowych we Flandrii i innych regionach Belgii znajdują się na http://www.fietsroute.org/

Miejsce 4 Route des Grand Crus, Burgundia, Francja

Szlak Win dzieli się na kilka tras, przecinających burgundzkie winnice. Route des Grand Crus wiedzie z Dijon przez Nuits-St-Georges i Beaune do Santenay. Wśród malowniczych pagórków znajduje się łącznie około 800 km ścieżek stworzonych do rekreacyjnej jazdy na rowerze. Po drodze można zatrzymać się w jednym z niewielkich miasteczek, jak Meursault czy Aloxe-Corton, na degustację lokalnych serów i wina. Warto zwiedzić średniowieczne miasto Beaune, które było niegdyś głównym ośrodkiem handlu winem.

 Miejsce 3 Fiordy i Góry Skandynawskie, Norwegia

Wycieczkę rowerową wzdłuż Sognefjord – najdłuższego fiordu Norwegii – można połączyć ze zwiedzaniem średniowiecznego drewnianego kościółka typu stavkirke w Urnes, wpisanego na listę UNESCO. Fiord zaczyna się ok. 72 km na północ od Bergen i ciągnie się 203 km w głąb lądu. Warto dotrzeć do wodospadu Feigefossen o wysokości 281 metrów. W sezonie letnim nieograniczone możliwości dla wielbicieli wycieczek rowerowych oferuje też Park Narodowy Jotunheimen. Dziki i skalisty krajobraz najwyższej grupy Gór Skandynawskich stanowi wyzwanie dla doświadczonych rowerzystów. Forsowny wysiłek podczas stromych podjazdów zostanie nagrodzony przez widok krystaliczne czystych górskich jezior widocznych wzdłuż drogi. W parku znajduje się kilka schronisk górskich, a nocowanie „na dziko” w namiocie jest tu dozwolone, przy zachowaniu podstawowych zasad poszanowania przyrody. Inne propozycje górskich tras rowerowych w Norwegii znajdziecie w języku polskim na stronie visitnorway.com.

Miejsce 2 Trasa z Luchon do Bajonny, Francja

Tradycyjny odcinek Tour de France, wiodący przez Pireneje, będzie odpowiednim wyborem dla zapalonych kolarzy o dobrej kondycji. Po raz pierwszy Wyścig Dookoła Francji został poprowadzony przez wysokie górskie przełęcze w 1910 roku i był to wówczas najtrudniejszy etap, którego przejechanie zajęło zwycięzcy 14 godzin (325 km po nieutwardzonych wówczas drogach). Trasa wiedzie od uzdrowiska górskiego Luchon przez cztery główne przełęcze: Peyresourde, Aspin, Tourmalet i Aubisque, do Bajony. Col du Tourmalet, o wysokości 2115 m n.p.n. i nachyleniu ok. 10%, jest jednym z najbardziej znanych podjazdów Tour de France. Planując wyjazd, warto podzielić trasę na krótsze odcinki.

Miejsce 1 Luberon i Mont Ventoux, Prowansja, Francja

Luberon to masyw górski zlokalizowany na południu Francji. Znajduje się tu park naturalny, słynący z przepięknych krajobrazów, a w szczególności lawendowych pól, które rozkwitają od początku lipca do połowy sierpnia. Wśród wapiennych wzgórz, winnic i plantacji oliwek odnajdziemy starożytne rzymskie ruiny i wiele malowniczych prowansalskich miasteczek z budynkami w kolorze ochry. Do wyboru mamy kilkaset kilometrów dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych, o zróżnicowanym stopniu trudności. Dla zapalonych kolarzy wyzwaniem będzie z pewnością morderczy podjazd na szczyt Mont Ventoux (1912 m n.p.m.), liczący ponad 20 km, przy różnicy wysokości 1300 m. Stanowi on często część etapu Tour de France (trasa dostępna tylko w miesiącach letnich).

Tekst: 

Zdjęcia :dj_matt, flickr szlak win, GeS, flickr flamandzka, Red Junasun, flickr fiordy, luggenhorst.nl, backroads.com

Posted in TRASY ROWEROWE EUROPY, TURYSTYKA and tagged , .

Dodaj komentarz