Najważniejsze wyścigi kobiet w 2015 roku

Kolarstwo kobiece powoli wychodzi z cienia ścigania męskiego. Wyścigi kobiet coraz częściej transmitowane przez telewizje  i oblegane przez tłumy widzów z roku na rok zyskują większą popularność. Rok 2015 przyniesie kolejne korzystne zmiany w kalendarzu kobiecych wyścigów na szosie.

Już na początku lutego Panie zaczną ściganie w Katarze. Ladies Tour of Quatar wystartuje 3 lutego i potrwa do 6. Po raz siódmy kobiecy peleton zmierzy się równinami półwyspu Arabskiego. Płaska trasa sprzyja sprinterkom. W poprzednich dwóch latach wygrała Kirsten Wild, która na najwyższym podium stanęła również w roku 2009 i 2010.

5 kwietnia panie staną na starcie wyścigu Dookoła Flandrii, w tym samym dniu co panowie. Kolarki mogą ścigać się w tym jednym z najsynniejszych klasyków kolarskich od 2004 roku. Sekcje brukowe, liczne strome podjazdy i zła wiosenna pogoda często towarzyszą kolarzom na trasie Ronde van Vlaanderen. Zwyciężczynią ostatniej edycji była Ellen van Dijk. Zwycięstwo w tym wyścigu jest cenne, ponieważ stanowi on część Pucharu Świata w kolarstwie szosowym.

Również w kwietniu wystratuje La Flèche Wallonne, czyli Strzała Walońska. Jest jednym z najważniejszych kobiecych wyścigów szosowych. Odbywa się każdego roku w Walonii i Belgii i jest częścią szosowego Pucharu Świata. 22 kwietnia panie po raz 18 staną na starcie tego wspaniałego wiosennego klasyka. W zeszłym roku zwyciężyła Pauline Ferrand-Prevot. Najwięcej, bo aż 5  zwycięstw w Strzale Walońskiej ma na swoim koncie Marianne Vos.

Tour of California odbędzie się po raz 10. Między 8 a 15 maja panie będą miały do pokonania 4 etapy, z czego jeden to wyścig indywidualny na czas. W poprzednich latach kobiecy wyścig składał się tylko z kryterium i jazdy na czas.

The Friends Life Womens Tour rozpocznie się 17 czerwca, potrwa do 21. W 2014 roku był inauguracją The Women’s Tour – kobiecego wyścigu etapowego odbywającego się w Wielkiej Brytanii. W 2015 roku wyścig składać się bedzie z 5 etapów z trasami poprowadzonymi we wschodniej Anglii.

Jeden z bardziej prestiżowych wyścigów kobiet to Giro Rosa rozgrywany od 1988 roku. w 2015 roku potrwa aż 10 dni, 3-12 lipca, będzie skład się z 9 etapów i prologu. Obecnie jest to najdłuższy i najtrudniejszy wyścig kobiecy w kalendarzu UCI. W 2014 roku zwyciężyła Marianne Vos.

La Course to wyścig bezpośrednio związany z Tour de France. Odbędzie się ostatniego dnia wyścigu – 28 lipca. La Course powstał z myślą o promowaniu kobiecego kolarstwa. To ważny dzień, ponieważ zwyciężczyni w nagrodę dostanie 22 000 euro, równe temu, które kilka godzin później otrzyma zwycięzca wyścigu panów. Tegoroczny kobiecy wyścig odbędzie na trasie o długości 89 km, 13 okrążeń po tradycyjnie wytyczanych drogach w Tour de France z finałem na Polach Elizejskich.

Również Vuelta a España będzie miała swój kobiecy jednodniowy wyścig. Będzie miał miejsce podczas ostatniego dnia męskiego ścigania. Prawdopodobnie charakter kryterium,  podobnie do La Course.

Rok 2014 był znaczący w kobiecym kolarstwie. Tłumy oglądające wyścigi potwierdziły, że budzą one ciekawość na równi z wyścigami męskiego peletonu. Wystarczy dać kobietom możliwość na ściganie się na trasach najlepszych kolarskich wyścigów, a zapewnią znakomite widowisko. Dodanie wyścigu kobiecego na Vuelta a España i poszerzenie formuły wyścigu Pań na Tour of California to dobry znak. Czekamy na więcej.

źródło: totalwomenscycling.com. Zdjęcie: telegraph.co.uk

 

 

 

 

Posted in Szosa and tagged .

Dodaj komentarz