Najzimniejszy wyścig na Ziemi

Yukon Arctic Ultra to wielodniowy wyścig odbywający się w Jukonie na początku każdego roku. Mogą w nim wystartować biegacze, rowerzyści i narciarze. Jest to najzimniejszy i z najcięższy ultramaraton na świecie. Temperatury z jakimi będą się zmagać zawodnicy mogą dochodzić do -50 stopni, odczuwalne są dużo niższe. Od 10 lat są chętni, żeby stanąć twarzą w twarz z bezlitosną przyrodą i własnymi słabościami.

Yukon Arctic Ultra 2015 rozpocznie się 8 lutego o 10.30. Początek trasy znajduje się w Parku Shipyard w Whitehorse tuż nad rzeką Yukon. Cała trasa do Dawson City liczy 430 mil i prowadzi szlakiem Yukon Quest, czyli częścią 1000 milowej trasy najtrudniejszego na świecie wyścigu psich zaprzęgów. Zawodnicy mają do wyboru trzy dystanse 100, 300 i 430 mil. Uczestnicy 100 milowego etapu zakończą wyścig w Braeburn, a mają na to 72 godziny. Na 300 milowym dystansie zawodnicy pokonają drogę do Pelly Farm w maksymalnie 192 godziny. Najodważniejsi na 430 milowej trasie pozostaną na szlaku Quest, żeby dotrzeć do Dawson City nie przekraczając limitu 312 godzin.

Wyścig na trasie o długości 430 mil odbywa się co dwa lata. Głównym przeciwnikiem uczestników będzie tutejszy klimat. Długie zimy rozpoczynają się tu już w październiku, trwają do maja i są bardzo zimne. Temperatury utrzymują się w przedziale od –20 do –30 °C. Zważywszy jednak na silne północne wiatry temperatury odczuwalne są dużo niższe. Działanie wiatru może się więc odbić na samopoczuciu fizycznym i psychicznym uczestnika. Maraton odbywa się w samym środku zimy, więc jest to wyzwanie tylko dla bardzo wytrzymałych osób. Sytuacje, które w normalnych warunkach nie stanowią żadnych trudności w Jukonie mogą być zagrożeniem dla życia.

Uczestnikami mogą być pełnoletnie kobiety i mężczyźni. Obowiązkiem zawodników jest zabranie ze sobą na trasę, oprócz oczywistych rzeczy jak oświetlenie, baterie, odpowiednią odzież, czy apteczkę, między innymi: odporną na wiatr zapalniczkę, zapałki w wodoszczelnym opakowaniu, podpałkę, śpiwór do temp -35 stopni, gwizdek, kompas, 1 garnek, 1 kubek, 1 miskę i łyżkę, dobry nóż lub coś do piłowania, pakiet zapasowej żywności na 48 godzin w razie nieszczęśliwego zdarzenia, małą łopatę.

Statystyki z lat 2003 -2013 pokazują, że wystartowało ogółem 469 zawodników z 27 krajów, w tym zaledwie 14 na rowerach. Do startu w 2015 roku do tej pory zgłosiło się 7 rowerzystów.

Z pozycji ciepłego pokoju i wygodnego fotela przeczytajmy 10 najważniejszych faktów o YAU.

1.Gdy na zewnątrz temperatura spadnie poniżej 30°C organizm traci więcej ciepła niż może wygenerować poprzez ćwiczenia lub od czynników zewnętrznych takich jak słońce czy ognień. To jest jedna z głównych przyczyn hipotermii.

2.Jednym z powodów, dla których człowiek może funkcjonować w takich temperaturach jest to, że w naszym mózgu istnieje swojego rodzaju regulator temperatury ciała.

3.Główny czynnik pogody w ekstremalnie niskich temperaturach to wiatr. Przy wietrze około 70km/h temperatura -20 stopni Celsjusza odczuwalna jest jako minus 39 stopni.

4.Podczas Yukon Arctic Ultra temperatura wahać się może od -5 do -60 stopni C. W 2007 roku uczestnicy byli ewakuowani drogą powietrzną, gdy temperatura spadła do -62 stopni C. Był to najzimniejszy wyścig w historii YAU.

5.Dreszcze, które dopadają zawodników to mimowolne ruchy mięśni mające na celu produkcję ciepła. W ekstremalnych warunkach dreszcze mogą produkować ciepło pięciokrotnie szybciej niż wytwarza się ono podczas zwykłej przemiany materii.

6.Co roku około 70 zawodników staje na starcie YAU, zaledwie połowa kończy wyścig.

7.Od 2003 roku, tylko dwie osoby pomyślnie ukończyły wyścig 430 mil na rowerze górskim. Byli to Alan Sheldon z Anglii z rekordem wyścigu 182 50 godzin i Aldo Mazzocchi z Włoch.

8.Trudna sprawa – transport wody. Zawodnicy muszą butelki z wodą chować pod ubranie, żeby nie zamarzła.

9.Ciało człowieka traci więcej ciepła przy wykonywaniu ćwiczeń w skrajnie zimnych temperaturach.

10.Uczestnicy YAU podażąją najsłynniejszą trasą z czasów gorączki złota Klondike.

{gallery}galerie/racejukon1_12_14{/gallery}

W nadchodzącej edycji YUA 2015 po raz pierwszy wystartuje Polak. Na liście startowej znajduje się nazwisko Michała Kiełbasińskiego, ultramaratończyka, zgłoszonego do biegu na 430 mil.

Źródło: arcticultra.de, discoveryuk.com. Zdjęcia: arcticultra.de, discoveryuk.com, pedrali.it

Posted in MARATONY ŚWIAT, MTB and tagged , .

Dodaj komentarz