Opony nie do przebicia

Rowerzyści, których spotkało na trasie przebicie dętki, a zapewne nie ma takich, których by to nie spotkało, chcieliby mieć sposób na uniknięcie tego typu przygody. Owszem, posiadanie odpowiedniego zestawu naprawczego załatwi sprawę, natomiast fajniej byłoby po prostu nie mieć takich awarii. Od niedawna jest na to sposób – opony nie do przebicia.

Dwa lata temu firma Britek stworzyła prototyp opony, która nie ma powietrza w środku, posiada natomiast wewnętrzną elastyczną formę. To żadna nowina, podobne pomysły w oponach samochodowych miały między innymi Michelin czy Goodyear. Brtiek opracował coś podobnego dla roweru pod nazwą Energy Return Wheel. Aktualnie opony te można kupić.

Każda opona posiada w środku warstwę gumy, która jest elastyczna i napięta przez regulowane pręty. Bieżnik gumy jest na zewnatrz, jak w zwykłej oponie. Przestrzeń pomiędzy warstwami gumy wypełniają elastyczne poduszki, to jest miejsce, gdzie tradycyjna opona jest wypełniona powietrzem.

Wg założyciela Britek Briana Russella rozciąganie wewnętrznej warstwy gumy pozwala na kumulowanie energii w kole. Natomiast pod wpływem nacisku wynikającego ze wstrząsów na drodze zmagazynowana enegria powraca i zamienia się pęd, stąd nazwa Energy Return Wheel, czyli koło powracającej energii. Możemy więc liczyć na to, że ta opona poprawi efektywność naszej jazdy.

Opony początkowo zaprojektowane była na koła 29 calowe, na felgach z włókna węglowego, teraz dostępne są również 26. Projektanci zastanawiają się nad dodaniem cienkich ścianek bocznych dla ochrony przed gromadzeniem np błota.

Czytając o Energy Return Wheel zastanawiałam się co z regulowaniem twardości opony? Dowiedziałam się, że pomimo iż nie ma tu ciśnienia powietrza kolarze mogą dostosować twardość koła do swoich potrzeb za pomocą regulacji prętów napinających gumę.

Obecnie na stronie producenta można zamówić opony w cenie od 1625 dolarów, a wykonywane są na indywidualne zamówienia. Natomiast zestaw kół to koszt od 2500 dolarów.

Źródło i zdjęcia: www.gizmag.com, www.energyreturnwheel.com

Posted in AKCESORIA and tagged .

Dodaj komentarz