Pedal Power – energia elektyczna z roweru

Rower jest jedną z najbardziej wszechobecnych i niezbędnych maszyn jakie kiedykolwiek powstały. Jest niezwykle wydajny, elegancki, przyjazny dla środowiska, służy do rekreacji, tusrystyki, jest tani i łatwy w utrzymaniu. Zazwyczaj używamy go jako środka transportu, a czy można wykorzystać jego potencjał w inny sposób? Dwóch Amerykanów wpadło na pomysł wykorzystania roweru do wytwarzania energii elektrycznej.

Andy Wekin i jego przyjaciel Steve to pasjonaci projektanci, którzy chcą z roweru wyciśnąć coś więcej niż tylko przyjemność jeżdżenia. Zaprojektowali oni maszyny z wykorzystaniem napędu rowerowego. Ich wynalazek PedalPower to rower stacjonarny zapewniający dostęp do darmowej energii elektrycznej dla urządzeń codzinnego użytku. Siedząc na rowerze produkujemy energię potrzebną np do działania laptopa. Używanie energii wytworzonej z pedałowania to nie tylko zabawa, to dobry uczynek dla ekologii i mały krok w celu ochrony środowiska. 

Nowojorscy projektanci opracowali dwa podstawowe urządznia: Big Rig i Pedal Genny, różniące się zakresem mocy. Big Rig ma większą moc i wbudowane gniazdo na powierzchni roboczej. Wyposażony jesr również w baterię do przechowywania wytworzonej energii, którą można wykorzystać później. W całości robiony jest ręcznie, na stalowej ramie. Posiada koło zamachowe i system przekładni dla łatwiejszego pedałowania. Dorosły człowiek może wygenerować na tym urządzeniu około 100 watów energii elektycznej. Projektanci użyli Big Riga do napędu generatora elektrycznego, pompy wodnej, sprężarki, prasy hydraulicznej oraz w różnych rodzajach robotów kuchennych. Posiada on wbudowany, regulowany fotel i biurko. Generator elektryczny i / lub pompa wody może być zamontowany na ramie. Najlepiej nadaje się do zastosowań na niewielką skalę w rolnictwie i w warsztatach.

Pedal Genny jest urządzeniem mobilnym, z co za tym idzie mniej wyposażonym i z mniejszą mocą. 

Na świecie są miliardy rowerów, przynajmniej jeden w każdym domu. A gdyby wykorzystać te wynalazki do wytwarzania energii w codziennym życiu, np w kuchni, do ładowania telefonu czy w pracy laptopa? Może pewnego dnia…

 

Źródło i zdjęcia:pedal-power.com, kickstarter.com, blogstech.pl

 

 

 

Posted in CIEKAWOSTKI and tagged .

Dodaj komentarz