Pięć sposobów na zachęcenie dziecka do mtb

Często rodzice marzą, żeby ich pociechy podzielały ich pasję. Wspaniale jest zaszczepić w dzieciach naszą pasję i obserwować jak się w niej rozwija. Dla dzieci jazda na rowerze to wspaniała zabawa. Przejście od jazdy po parkowych alejkach na jazdę w terenie jest dla dziecka nowym wyzwaniem. Pokażmy mu, że mtb to wpaniała zabawa i piekny sport. Od czego zacząć?

1. Znajome trasy

Zacznij od tego terenu, który znasz najlepiej. Zacznij od trasy, którą lubisz i na która będzie odpowiednia dla młodego adepta mtb. Ważne, żeby za pierwszym razem nie było zbyt łatwo. Jedynym celem pierwszego wypadu jest szczęśliwe ukończenie trasy. Jak obliczyć dystans do przejechania? To proste, zakładamy przejazd 0,5 km na każdy rok życia, czyli np 2,5 km dla 5-latka. Najlepiej zaplanować trasę na pętli. Jedna pętla to około pół godziny, jeśli dziecko chce więcej i uznasz, że da radę, robicie drugą pętlę.

 

2.Jak trudno?

Nie przesadzaj z trudnością trasy. Upadki dla początkujących mogą być demotywujące. Staraj się dobrać trasę na raczej gładkim podłożu. Po łatwym przejechaniu takiej trasy dziecko zechce więcej i będzie szukać nowych wyzwań. Na początek wybieraj  jazdę w ciepłe dni i na suchej trasie,  choć trochę błota będzie zabawne. Jednak z błotem nie należy przesadzać, tarzanie się w nim w zimny dzień nie będzie się miło kojarzyć. Poświęć czas na dobre ustawienie siodełka w rowerze dziecka, tak żeby mogło wygodnie pokonywać przeszkody.

3.Rower.

Pamiętajmy, że wielkość kół ma znaczenie. Nawet większe w małych rowerach. Dla Ciebie to może być mała różnica, natomiast dla dzieci wielka. Poświęćcie czas na dobranie odpowiedniego roweru dla dziecka i pamietajcie, że dziecko inaczej odczuwa ciężar roweru niż dorosły.

4.Opieka

Dbaj o dobre odżywianie dziecka. Weź posiłek na drogę, dbaj o to, żeby był suchy. Pamiętaj, że dziecko na wycieczce ma wilczy apetyt i pragnienie, przygotuj się na to, weź kanapki, batony, ciastka i napoje. Raczej nie podawaj produktów energetycznych. Dbaj o dziecko, pamietaj o  słuczeniach i siniakach, których pewnie nie zabraknie. Zadbaj o rower dziecka.

5.Pochwała

Ważne jest, żeby pamiętać o pochwałach i umiarze w trenowaniu. Nadmiar naszej ambicji może sprawić, że zamienimy się w ostrego i wiecznie marudzącego trenera, a to z pewnościa nie zachęci naszej pociechy do pokonywania trudów terenu. Na początku dajmy dziecku kilka ogólnych wskazówek, jak pedałować, jaką przyjąć pozycję na podjazdach i zjazdach, jak zachować się na zakrętach, jak pokonywać przeszkody. I koniecznie pochwalcie kiedy Waszą teorię przekłada na praktykę.

Powodzenia!

Źródło i zdjęcia: mbr.co.uk

 

 

 

Posted in MTB and tagged .

Dodaj komentarz