Pierwszy kobiecy taem kolarski w Afganistanie, czyli wielki przełom.

O czym myślisz idąc na rower? Może o tym, czy wszystko zabrałeś? Czy masz wystarczająco dużo napojów, jedzenia? A może zastanawiasz się, czy zabrać kurtkę od deszczu, albo czy masz naładowany telefon? A o czym myślałbyś, gdyby za każdym razem jazda na rowerze była zagrożeniem dla życia? Jeśli musiałbyś jeździć na rowerze w tajemnicy?

W Afganistanie jazda kobiet na rowerze jest „ogólnie uznana za niemoralną”. Pozycja kobiet chcących uprawiać kolarstwo w tym kraju jest bardzo trudna. Kobiecemu teamowi kolarskiemu pomaga Shannon Galpin, założycielka organizacji non-profit Mountain2Mountain, działającej w strefach konfliktu, otwierająca okno na świat kolarkom z Afganistanu, walczy o prawo kobiet do jazdy na rowerze. 38-letnia Shannon z Colorado w Stanach Zjednoczonych podróżując rowerem po Afganistanie nie mogła uwierzyć, że nawet w najbardziej liberalnych obszarach Afganistanu nie widziała na rowerze żadnej dziewczynki, ani dorosłej kobiety.

Shannon Galpin postanowiła na terenie Afganistanu, jednego z najgorszych miejsc na świecie na bycie kobietą, nie wspominając o byciu kolarką, rozpocząć działania na rzecz propagowania kobiecej jazdy na rowerze. To nie takie proste w kraju, gdzie jazda na rowerze kojarzona jest z utratą dziewictwa, brzmi to dziwnie, ale taki jest właśnie Afganistan. 

Założycielem pierwszego kobiecego kolarskiego teamu jest Abdul Sadiq prezes Afgańskiego Związku Kolarskiego. Chociaż rower w tym kraju to częsty widok, ściganie się na rowerach jest tematem obcym. Powstanie taemu pokazuje jednak, że sytuacja zmienia się na lepsze. Trzeba jednak zaczynać od zera, nie ma tu specjalistycznych sklepów, czy serwisów, każda część musi być sprowadzana zza granicy. Poza tym kobiety z teamu muszą rozpoczynać naukę jazdy na rowerze od podstaw. Opanowanie umiejętności jazdy i szlifowanie techniki muszą odbywać się na drogach o dużym natężeniu ruchu w towarzystwie mężczyzn-kierowców, którzy szaleją samochodami na tutejszych drogach. Jest dużo przeciwności, natomiast Galpin nieustannie wspiera team i kolarki. Fundacja Mountain2Mountain wysyła do Afganistanu potrzebne akcesoria, stroje kolarskie, kaski. Liczą również na wsparcie, jeśli chcesz pomóc zajrzyj na stronę www.mountain2mountain.org.

Źródło: totalwomancycling.com, zdjęcia: internet.

Posted in Szosa and tagged .

Dodaj komentarz