Prestiżowy La Marmotte we Francji, jeden z trudniejszych amatorskich wyścigów szosowych na świecie

La Marmotte, czyli po polsku Świstak to jeden z trudniejszych i najbardziej prestiżowych amatorskich wyścigów szosowych na świecie. To jeden z wyścigów w edycji znanych imprez kolarskich cyclosportive. La Marmotte to wyścig jednodniowy, odbywa się co roku i jest wielkim wydarzeniem we Francji dla amatorów kolarzy. Pierwsza edycja odbyła się w 1982 roku. La Marmotte jest uważany za pierwszy wyścig cyclosportive i jest jednym z najbardziej popularnych dziś w Europie. Nazwa pochodzi od świstaka zamieszkującego stoki w okolicach górnej części wspinaczki na Alpe d’Huez.

Początek trasy jest w Bourg d’Oisans, a meta w Alpe d’Huez. Trasa o długości 187 km pozwala zaliczyć cztery wielkie klasyczne wspinaczki alpejskie, całkowita różnica wzniesień to 5000 metrów. Kolarze najpierw wspinają się na Col du Glandon (1918 m), następnie Col du Telegraphe (1570 m) i Galibier (2642 m). Kolarze następnie zjeżdżają do Lautaret, aby na koniec pokonać  21 zakrętów na drodze do słynnego Alpe d’Huez (1880 m). W 2014 roku la Marmotte odbędzie się w pierwszą sobotę lipca. To prawdziwe wyzwanie dla każdego kolarza!

Profil La Marmotte, ponad 5000 m przewyższeń

Pierwsza przełęcz na trasie Col du Glandon .  Długi nieregularny podjazd z pięknymi widokami. Z Barrage du Verney na Glandon to droga ponad 24 km długości i 1150 metrów przewyższeń. Szczyt znajduje się wysokości 1924 metrów. Droga na przełęczy Glandon została otwarta w 1898 roku i jest na ogół przejezdna tylko od czerwca do października. Ostatni raz Tour de France gościł tu na 19 etapie 100 edycji.

Col du Telegraphe: Druga wspinaczka na trasie, Col du Telegraphe. Podjazd o długości 11,8 km długości, 856 metrów przewyższeń o średnim nachyleniu 7,3%. To przystawka do dania głównego – Galibier.

Col du Galibier : najpierw zjazd  3.4 km do Valloire, a  tu rozpoczyna się  wspinaczka na  Col du Galibier. 18.1 km, 1245 metrów przewyższeń i średnie nachylenie 6,9%. Szczególnie ostre są ostatnie kilometry. Tour de France gościło tu 13 razy.

Alpe d’Huez. Ostatnie wyzwanie w Marmotte. Do pokonania jest 13,8 km, 1061 m przewyższeń o średnim nachyleniu 7,9%, maksymalne 12 % z 21 serpentynami. Bez wątpienia to kolarska świątynia. Najostrzejsze jest 5 pierwszych zakrętów. 

La Marmotte przyciąga co roku tysiące miłośników kolarskich wyzwań. Zachęca nie tylko dużym stopniem trudności, również wspinaczkami na przełęcze znane każdemu kolarzowi, przynajmniej ze słyszenia 😉

Zdjęcia: internet

Posted in Szosa and tagged .

Dodaj komentarz