Rallarvegen – najpopularniejsza trasa rowerowa w Norwegii

Rallarvegen jest najpopularniejszą trasą rowerową w Norwegii. Przebiega obrzeżami płaskowyżu Hardangervidda i prowadzi wzdłuż linii kolejowej Oslo-Bergen. Cała trasa Rallarvegen liczy 82 km, które można pokonać w jeden dzień. Jeżeli natomiast ktoś woli delektować się wspaniałą norweską przyrodą może tę trasę pokonać w kilka dni. Najbardziej popularne punkty startowe to Haugastøl, Finse i Myrdal.

Całość trasy prowadzi drogą utworzoną w latach 1902-04 na potrzeby transportu przy budowie linii kolejowej Oslo-Bergen. Po ukończeniu budowy linii kolejowej droga wykorzystywana była przez pracowników kolei jako droga dojazdowa. Jest to wspaniały pomnik historii, jadąc nią będziecie mogli obserwować linię kolejową Bergen otwartą w 1909 roku, w szczytowym okresie budowaną przez 2400 robotników. Wszystko zaczęło się, gdy w 1894 roku norweski parlament zdecydował, że zbuduje połączenie kolejowe pomiędzy Bergen na zachodzie a Christianią (obecnie Oslo) na wschodzie. „Rallar” to nazwa pracownika budowy kolejowej, „vegen” znaczy droga, stad nazwa drogi Rallarvegen.

Rallarvegen dla ruchu rowerowego została otwarta w lecie 1974 roku. W ciągu kilku pierwszych lat pojawiło się zaledwie kilkuset rowerzystów. Trasa stała się znana i uczęszczana po programie telewizyjnym wyemitowanym w 1980 roku. Szacuje się, że obecnie każdego roku trasę pokonuje 20 000 rowerzystów.

Trasa Rallarvegen jest podzielona na kilka odcinków.

Haugastøl (1000 m npm) do Finse (1222 m npm) – 27 km. Odcinek ten zaczyna się przy Centrum Turystycznym Haugastol, gdzie można wypożyczyć rower lub wykupić pakiet, który obejmuje wynajęcie roweru, zakwaterowanie i wyżywienie.

Finse (1222 m npm) do Hallingskeid (1110 m npm) – 21 km. Ten odcinek jest najwyżej położony, można zobaczyć tu pokrywę lodową, lodowe wodospady i trzeba spodziewać się zalegającego śniegu. Z Finse trasa prowadzi pod górę do jeziora Fagervatnet, najwyższego punktu na całej trasie Rallarvegen położonego na 1343 m npm. Od tego momentu jest mniej lub bardziej w dół aż do Flam. Niektóre części drogi są w złym stanie.

Hallingskeid (1110 m npm) do (811 m npm Vatnahalsen) – 17 km. Na tym odcinku sceneria wysokich gór zmieni się w bardziej dzikie i strome widoki zachodniej części kraju. Blisko Mydral, w końcówce trasy czeka na rowerzystów 21 stromych serpentyn po nawierzchni kiepskiej jakości, trzeba być ostrożnym.

Vatnahalsen (811 m npm) do Flåm (1 m npm) – 17 km. Ten odcinek trasy rozpoczyna się przyjemną, meandrującą drogą przebiegającą doliną Flåmsdalen. To wąski odcinek drogi, dla bezpieczeństwa trzeba więc dostosować predkość jazdy. Dolina zachwyci turystów stromymi zboczami, wodospadami i rwącą rzeką z krystalicznie czystą wodą.

Na trasę Rallarvegen najlepiej wybrać się od połowy lipca do końca września. Zimą trasa jest zamknięta.

Więcej o trasie: www.rallarvegen.com

Źródło: rallarvegen.com, visitnorway.com. Foto: internet.

Posted in TRASY ROWEROWE EUROPY, TURYSTYKA and tagged , .

Dodaj komentarz