Rowerzyści zejdą do podziemia

Rowerzyści zejdą do podziemia? W Londynie jest to całkiem możliwe, powstał bowiem projekt przekształcenia starych, nieużywanych tuneli metra na sieć ścieżek dla pieszych i rowerów. The London Underline, bo tak nazywa się projekt, ma na celu poprawienie komunikacji w mieście. Twórcy argumentują, że jazda tunelem na rowerze byłaby znacznie szybsza niż dojazd do celu taksówką, o zmniejszeniu emisji spalin nie wspominając.

The London Underline został nagrodzony jako najlepszy projekt koncepcyjny w konkursie London Planning Awards.

Ciekawostką jest to, że ścieżki pełniłyby nie tylko funkcję komunikacyjną, ich zadaniem byłoby również produkowanie energii. Podłoże pokryte byłoby panelami Pavegen, które generują energię pod wpływem nacisku, czyli chodzenia, czy jeżdżenia rowerem. Energia wytworzona z paneli zasilałby np oświetlenie tunelu.

Zaletą tego projektu niewątpliwie jest poprawa bezpieczeństwa, dodatkowo piesi i rowerzyści poruszaliby się z dala od spalin, jednak powietrze w tunelu wymagałoby dobrej wentylacji.

Początkowo miałyby to być odcinki łączące ważne miejsca Londynu: zapomniana linia Piccadilly, pomiędzy Holborn i Aldwych, oraz nieużywany tunel Jubileuszowy z Green Park do Charing Cross.

Pomysłodawcy twierdzą, że trzeba zmaksymalizować wykorzystanie istniejącej w mieście infrastruktury. Stąd idea przebudowy nieużywanych tuneli na ścieżki rowerowe. W Londynie mieszka 8 milionów ludzi, a liczba mieszkańców stale rośnie. Londyn jest chętnie wybieranym celem wycieczek, a w 2014 roku odwiedziło go niemal 19 milionów turystów. Choćby tylko z tych liczb można wywnioskować, że poruszanie się po Londynie jest trudne i niebezpieczne. Czy zatem zesłanie rowerzystów do podziemia zmieni coś na lepsze? Pomysłodawcy twierdzą, że tak.

Dla Polaków to tylko ciekawostka, ponieważ starych linii metra do wykorzystania nie będziemy mieć przez najbliższe 200 lat.

Źródło i zdjęcia: totalwomenscycling.com, www.awaken.com, www.spidersweb.pl.

Posted in CIEKAWOSTKI and tagged .

Dodaj komentarz