Speedrower – czyli rower na żużlu

24 listopada W Adelajdzie, w Południowej Australii zakończyły się Mistrzostwach Świata w Speedrowerze. Mistrzem świata został Marcin Szymański (Leszno). W rywalizacji juniorów Polacy zajęli całe podium: złoty medal zdobył Bartek Grabowski (Ostrów Wlkp.), srebrny – Arkadiusz Szymański (Gniezno), a brązowy – Łukasz Marchlewski (Toruń). Polacy wygrali także w drużynowych mistrzostwach świata – zarówno w elicie, jak i w juniorach. W obu tych kategoriach, nie było na biało-czerwonych także mocnych w mistrzostwach parami.

Co to za dyscyplina speedrower?

Potocznie nazywany żużlem na rowerach, bo jest to kolarstwo wzorowane na sporcie żużlowym. Z kolarstwa zaczerpnięto sprzęt, a z żużla schematy rozgrywek i regulamin.Początki speedrowera (ang. Cycle speedway) to lata 40. XX wieku, rozwój przypadał na czasy powojenne.

Sprzęt. Rower, tak jak motocykl żużlowy nie posiada hamulców, ani przerzutek, ani innych wystających części, co jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Na początku idealnym rowerem były dobrze znane wszystkim Wigry, później wyparte przez rowery z dużymi ramami. Kierownica jest podobna do tych używanych w starych ukraińskich rowerach.

Zasady są bardzo podobne do stosowanych w żużlu. W wyścigu udział bierze 4 zawodników. Punkty przyznawane są za kolejność przekroczenia linii mety (pierwszy zawodnik na mecie otrzymuje 4 punkty, drugi 3, trzeci 2, czwarty 1. Zawodnicy mają do przejechania dystans czterech okrążeń (w zależności od toru jest to od ok. 200 do 400 metrów).

Tory mają nawierzchnię szutrową wykonaną z kruszywa, długość pomiędzy 50 a 80 metrów.

W Polsce oficjalnie speedrower pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych Lesznie. Początki tego sportu przybliży nam wypowiedź Adama Skórskiego, indywidualnego mistrza Polski na żużlu, który zanim zaczął ściganie na motocyklu, ścigał się na rowerach. Można go śmiało nazwać pionierem polskiego speedrowera, bo to właśnie od grupy, do której należał zaczęła się historia tego sportu w naszym kraju.”To był pierwszy rodzaj rywalizacji. Czterech zawodników, prawie żużel. Dla nas to było mistrzostwo świata! Młodzi chłopcy na rowerach, mistrzostwa Leszna, później mecze międzymiastowe – rewelacyjna sprawa. Ścigaliśmy się z chłopakami, którzy już byli w szkółce: Rafałem Dobruckim, Damianem Balińskim. To był przedsionek do prawdziwego ścigania” – mówi Skórski. „Wiele rzeczy pamiętam, Mistrzostwo Leszna Par, czwarte miejsce indywidualnie, kolegów. Damian Woźny był niesamowitym zawodnikiem. Miał ogromną siłę w nogach, że aż urywał wolnobiegi. Było wiele ciekawych rzeczy!” – dodaje. Zapytany dla kogo jest speedrower odpowiada:”Jeśli ktoś potrzebuje adrenaliny to myślę, że speedrower również jest tym czymś, gdzie można się spełnić, pooddychać świeżym powietrzem. Zamiast robić głupoty lepiej popedałować”

Speedrower od 1995 roku posiada w Polsce własną organizację – Polskie Towarzystwo Speedrowerowe, w 2006roku zastąpione przez Polską Federację Klubów Speedrowerowych. W Polsce organizowane są zawody speedrowerowe na poziomie Extraligi i I Ligi. Nazwa Speedrower powstała prawdopodobnie pod koniec lat 80. XX w. na terenie Leszna, zaczęli jej używać chłopcy z amatorskiego klubu Cobra Leszno, a narodziła się w głowie jeżdżącego ówcześnie prezesa klubu M. Błażejewskiego.

zdj. źródło internet

Posted in CIEKAWOSTKI and tagged .

Dodaj komentarz