Strada degli Eroi – Droga Bohaterów w Małych Dolomitach, niezwykła trasa rowerowa

Strada Degli Eroi – Droga Bohaterów prowadzi na Passubio we Włoszech, górę, która w czasie pierwszej wojny światowej była terenem działań wojennych i jednocześnie wielką fortyfikacją. To wielki skansen wojenny, pomnik bitew i walk między Włochami i Austrią. Droga ta jest częścią Europejskiej Trasy E5, turystycznego szlaku od wybrzeży Atlantyku we Francji do Adriatyku we Włoszech. W masywie Passubio dla rowerów dostępne są dwie drogi: wspomniana Droga Bohaterów i Droga Scarubbi, o której napiszę oddzielnie.

Drogę Bohaterów zbudowano w czasie pierwszej wojny światowej, dla taboru wojskowego. Wcześniej biegła tu ścieżka, którą potem poszerzono. Obecna nazwa pochodzi od pamiątkowych tablic umieszczonych przy drodze, a poświęconych bohaterom wojennym walczącym na Passubio, odznaczonym Złotymi Medalami Walecznych. Droga Bohaterów zaczyna się na przełęczy Pian delle Fugazze (1162 m). Wszystkim, których interesuje historia wojny zachęcam do zwiedzenia muzeum znajdującego się w pobliżu przełęczy Pian delle Fugazze. Droga Bohaterów prowadzi do schroniska, któremu nazwy użyczył bohater wojny Generał Achille Papa. Schronisko znajduje się przy Porte d.Passubio (1928 m), czyli Bramie Passubio, jest to jedyne miejsce gdzie można przedostać się z jednej strony masywu na drugą. Schronisko na zimę jest zamykane. Dzień otwarcia na wiosnę zależy od stanu śniegu w górach Jeśli wybieramy się wiosną najlepiej sprawdzić,czy już jest czynne.

Droga Bohaterów jest obecnie zamknięta dla ruchu samochodowego. Ma długość 10,6 km, odmierzaną kamieniami milowymi. Aby się na nią dostać z Passo Pian delle Fugazze trzeba skręcić w polną drogę i rozpocząć jazdę. Pierwsza część jest dość łatwa, prowadzi lasem. Część drogi została wykuta w skale i biegnie między skałami. Droga Bohaterów kończy się przy Bramie Passubio, powyżej schroniska. W tym miejscu, tylko po drugiej stronie masywu biegnie wspomniana droga Scarubbi.

Również tutaj, powyżej schroniska ma początek Strada delle 52 gallerie, czyli Droga 52 Galerii. Wspominam o tym, bo choć droga ta jest zamknięta dla rowerów warto zaplanować przejście tym niezwykłym szlakiem. Z pamiątkowej tablicy przy schronisku dowiemy się, że „drogę wybudowała 33 Kompania Saperów 5 Regimentu pod dowództwem kapitana Corrado Picone, w okresie od lutego do grudnia 1917r. Długość trasy wynosi 6.555m, a długość 52 tuneli to 2.280m.” Trasa miała znaczenie strategiczne, pozwalała na zaopatrzenie wojska, bez względu na porę roku, ponieważ droga Scrubbi zimą jest niedostępna. Dodatkowo poruszanie się tunelami stanowiło osłonę od obstrzału.

Niezwykle ciekawy, a mało popularny wśród rowerzystów region.

Zdjęcia: fotos.mtb-news.de, trekearth.com, lifeintravel.it

Posted in TRASY ROWEROWE EUROPY, TURYSTYKA and tagged , .

Dodaj komentarz