Świętokrzyska domówka rowerowa

Zdarza się, że brakuje czasu na dłuższe rowerowe wyjazdy. A zimą to już szczególnie, zwłaszcza w grudniu gdy o 16 zapadają egipskie ciemności. Można owszem pomykać po ciemku, no ale w teren to już nie bardzo. Tak więc, kiedy mam mało czasu jadę na nazywaną przeze mnie rowerową domówkę. Domówka to nic innego jak jazda na najbliższe góry. Jedna z wersji domówki prowadzi przez Wzgórza Szydłówkowskie położone w całości na terenie Kielc: Świnią Górę (346 m npm) i Górę Szydłówkowską (328 m npm).

Moje osiedle Świętokrzyskie położone jest na zboczu Świeniej Góry. Przekarczam wylotówkę na Warszawę i już jestem w terenie. Zaczynam od jazdy na szczyt Świniej Góry. Polna droga wiedzie wzdłuż ogrodzenia największego w Polsce ogrodu działkowego położonego jak i moje osiedle na zboczach Świniej. Po lewej widoki na Pasmo Masłowskie: Górę Domaniówkę, potem Klonówkę i zachodni kraniec Łysogór – Radostową.

Świnia Góra zbudowana jest ze skał piaskowcowych, co jest o tyle ważne, że rozkruszone skały tworzą na dróżkach fajne kamieniste warunki do jazdy. Szczyt i południowe zbocza są zalesione. Dokładając do kamieni korzenie robi się ciekawie. Nie jest tu trudno, natomiast na domówkę akurat. W wyrobiskach na południowo-wschodnim zboczu eksploatowano przed laty rudę żelaza i kwarcyty dolnodewońskie (piaskowce). Zostało wyrobisko, obecnie zarośnięte lasem.

Góra wyrobiska to fajowy punkt widokowy.

10

Widok ze świniej Góry na wschód

To jeden z moich ulubionych widoków, bo  Klonówka, Radostowa i Łysica to ulubione góry do terenowych wypadów.

Ze Świniej Góry w dół , na teren ogródków działkowych. Tu niekończącymi się alejkami na drugi koniec ogrodu w stronę Góry Szydłówkowskiej. Wydłużonym szczytem przebiega droga gruntowa. Kiedyś bardzo kamienista, teraz, od kiedy zaczęła prowadzić do kilku domów, jest błotnista i rozjeżdżona przez samochody. Trzeba nastawić się błotne atrakcje, a warto, bo panorama rozległa.

Doga szczytem Góry Szydłówkowskiej, widok na Pasma Daleszyckie i Brzechwoskie

Widok z Góry Szydłówkowskiej na Pasma Daleszyckie i Brzechwoskie

Najbardziej charakterystyczna widoczna z Góry Szydłowkowskiej jest góra Telegraf, z wieżą na szczycie. Telegraf jest najwyższą górą na terenie Kielc, ze stokiem narciarskim zaliczanym do trudnych.

Widok z Góry Szydłówkowskiej na górę Telegraf

Widok z Góry Szydłówkowskiej na górę Telegraf

Przy dobrej widoczności ładnie widać górę Karczówkę z charakterystyczną wieżą klasztoru Pallotynów.

13

Część Góry Szydłówkowskiej to pola, część jest zalesiona. Polami można hasać do woli, ścieżek jest mnóstwo.

Dróżki na Górze Szydłówkowskiej

Dróżki na Górze Szydłówkowskiej

Od strony południowej ponownie mamy widok na Klonówkę i Radostową.

3

Uwielbiam te moje domówki, blisko, po moich ukochanych górkach… nie za wysokich, za to uroczych 🙂

Posted in GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE and tagged , .

Dodaj komentarz