Tirreno-Adriatico, „wyścig dwóch mórz”

Tirreno-Adriático to profesjonalny wyścig kolarski, rozgrywany jest co roku w marcu i trwa tydzień. Pierwsza edycja odbyła się w 1966 roku. Wyścig należy do ProTour-u, serii najważniejszych wyścigów kolarskich. Nazywany jest „wyścigiem dwóch mórz”, ponieważ jego trasa prowadzi przez Półwysep Apeniński od Morza Tyreńskiego do wybrzeży Adriatyku. Profil trasy jest urozmaicony, dający szansę zarówno sprinterom, jak i góralom. Co prawda odbywa się równolegle ze znakomitym wyścigiem Paryż-Nicea, jednak na stałe zagościł w kalendarzu najważniejszych wyścigów. Pierwszym zwycięzcą był Włoch Dino Zandegu, natomiast rekordową ilość zwycięstw w Tirreno-Adriatico ma na swoim koncie Belg Roger De Vlaeminck, który w latach 1972-1977 zwyciężył sześć razy. 

 

 

Tegoroczna edycja Tirreno-Adriatico 2014 będzie trwać od 12 do 18 marca. Trasa o długości 1019 km podzielona jest na 7 etapów.       

Do historii przeszedł 6. etap Tirreno-Adriatico z 2013 roku, który częściowo przebiegał ulicami miasteczka Sant’Elpidio a Mare. Kolarze trzykrotnie pokonywali podjazd o nachyleniu 27%. 52 kolarzy nie ukończyło tego etapu.

Po 6. etapie Michele Acquarone, dyrektor wyścigu, przeprosił kolarzy za trudności. Na twitterze napisał: „Wielu z was się to podobało, ale to było za dużo, straciliśmy równowagę. Jeśli stracisz połowę peleton, po prostu trzeba być uczciwym i uczyć się na błędach…”

Oto, co niektórzy kolarze powiedzieli po etapie:

– Alberto Contador (zajął siódme miejsce): „wzgórze było niesamowite. Czasami myślę, że nie jest to możliwe na rowerze.”

– Rigoberto Uran (60.) na Twitterze: „Myślę, pottzrbuję miesiąca na odzyskanie sił, jestem prawie martwy.”

– Taylor Phinney (zdyskwalifikowany) na Twitterze: „Prawdopodobnie najbardziej męczący dzień w mojej kolarskiej karierze. Gdy chciałem się zatrzymać, myślałem o moim tacie i nie poddałem się. Zrobiłem to, ze startą 37 minut”

– Fabian Cancellara (68.) na Twitterze: „Muszę powiedzieć, że dzisiejszy etap ma nic wspólnego z wyścigami kolarskimi”

– Daryl Impey (22.) na Twitterze: „Dałem z siebie wszystko. Było o jeden podjad za dużo. Cieszę się, że to już koniec. To był szalony ciężki dzień….”

– Joaquim Rodriguez (trzecie): „Ludzie będą pamiętać ten etap przez długi czas.”

– Maarten Wynants (82.) na Twitterze: „Co za dzień, jeden z najtrudniejszych etapów, jakie kiedykolwiek jechałem.”

– Dan Martin (40.) na Twitterze: „Epicki dzień wyścigów. Koledzy nienawidzą mnie za to, to ale cieszyłem się każdą minutą”

– Michał Kwiatkowski (16.) na Twitterze: „Na takie etapy jak dziś, musimy mieć napęd na dwa koła na tak śliskim stromym podjeździe!”

– Manuel Belletti (91.) na Twitterze: „Niemożliwy etap.”

– Rinaldo Nocentini (93.) na Twitterze: „Wyczerpujący etap, może za bardzo!”

– Chris Froome (19) na Twitterze: „Etap zabójca”

– Mark Cavendish (DNF) na Twitterze: „To był naprawdę ponury dzień w TirrenoAdriatico”.

Zdjęcia: internet

Posted in Szosa and tagged .

Dodaj komentarz