Top 10 – najbardziej kultowe imprezy mtb na świecie, część II

Nazwy tych imprez zna niemal każdy pasjonat mtb. Najcięższe maratony, najtrudniejsze warunki, największe przewyższenia: TOP 10 – dziesięć najbardziej kultowych imprez mtb na świecie. Dzisiaj druga piątka.

Valparaiso Cerro Abajo Urban Downhill Race, Chile

1 marca 2015

Downhill jest szalonym sportem, natomiast w wersji miejsko – chilijskiej szaleństwo wzrasta. Valparaiso Cerro Abajo Urban Downhill Race to nie tylko zwariowana jazda w dół, to jazda przez miasto. Zawodnicy skaczą, fruwają, pędzą wąskimi uliczkami i schodami. To zawody tylko dla najlepszych, nawet mały błąd może oznaczać lądowanie na sąsiedniej ścianie albo dachu.

Mavic Trans-Provence, Francja

20-27 czerwca 2015

Wytrzymałość i umiejętności techniczne są niezbędne, żeby przejechać ten 6 etapowy maraton w stylu enduro. Nagrodą będą oczywiście wspaniałe widoki i jazda w dzikich, surowych górach. Ciekawy jest format rozgrywania tego maratonu. W ciągu 6 dni na każdym z etapów wyznaczane są 3 lub 4 odcinki specjalne – zjazdy, na których mierzony jest czas. Zwycięzcą zostanie ten zawodnik, który będzie miał najniższy całkowity czas na 24 odcinkach specjalnych, głównie singletrackach. Lazurowe Wybrzeże, nad którym jest meta, po trudach maratonu da wytchnienie każdemu uczestnikowi.

Trasa Mavic Trans-Provence to około 300 km, 8 000 m podjazdów i 14 000 m zjazdów. Zawodnicy startują solo, ponieważ nie ma możliwości startu drużyn ze względu na charakter wyścigu.

Absa Cape Epic, RPA

13-20 marca 2016

To jeden z najbardziej znanych na świecie maratonów mtb, uważany za jeden z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych. Został zakwalifikowany do UCI hors categorie, czyli poza kategorią, jako niezwykle trudny. Dlatego przyciąga nie tylko amatorów ale i profesjonalistów. Wyścig trwa 8 dni, odbywa się w RPA. W czasie tegorocznej edycji zawodnicy pokonali 748 km i 16 000 m przewyższeń.

Uczestnicy startują w parach w kategorii kobiet, mężczyzn i teamów mieszanych. Z ciekawostek napiszę, że każdy zawodnik w czasie wyścigu ma zapewniony osobny nocleg w namiocie dwuosobowym, z zaznaczeniem wygody dla kolarza z bagażem, jeden wygodny materac, jedno prześcieradło.

Megavalanche, Francja

6-12 lipca 2015 roku

Megavalanche to wyścig legenda, biorąc w nim udział również przechodzisz do legendy. Usytuowany w Alpe d’Huez we Francji, znanego z Tour de France. To najdłuższy wyścig downhillowy na świecie, 30 km zjazdu z lodowca Le Pic Blanc (3300 mnpm) wprost w zieloną dolinę w Allemont (720 mnpm). To najlepszy test dla twojego roweru, techniki jazdy i sprawności fizycznej. Odbędzie się 6-12 lipca 2015 roku.

Enduro World Series to niezwykle popularne i widowiskowe wyścigi dające szansę ścigać się z zawodowcami.

28 marca Runda 1 – GIANT Toa Enduro, Crankworx Rotorua, Nowa Zelandia

24 maja Runda 2 – Chain Reaction Cycles Emerald Enduro, County Wicklow, Irlandia

30/31 maja Runda 3 – TweedLove, Tweed Valley, Szkocja, UK

Lipiec 18/19 Runda 4 – Samoens Enduro World Series Urge Bike napędzany produktów, Francja

31 lipiec / sierpień 1/2 Runda 5 – Yeti Cycles Big Mountain Enduro przedstawione przez Shimano, Crested Butte, USA

09 sierpnia Runda 6 – SRAM kanadyjski Otwórz Enduro przedstawiony przez Specialized, Crankworx Whistler, Kanada

25-27 września Runda 7 – Festiwal Strefa Zero Enduro, Strefa Zero Ainsa Sobrabe, Hiszpania

Październik 3/4 Runda 8 – Superenduro zasilany przez SRAM, Finale Ligure, Włochy.

Źródło: totalwomenscycling.com, strony poszczególnych maratonów. Zdjęcia:internet

 

 

 

Posted in MARATONY ŚWIAT, MTB and tagged .

Dodaj komentarz