Tour de France 1939 na zdjęciach znakomitego reportera wojennego Roberta Capy

Tour de France 1939 był wyjątkowy, ostatni przed wojną. 33 edycja wyścigu trwała od 10 do 30 lipca. Zwyciężył Belg Sylvère Maes, dla którego było to drugie zwycięstwo w tym wyścigu (poprzednio triumfował w 1936 roku). Latem 1939 Europa była o krok od wybuchu II wojny światowej. Drużyny Włoch i Niemiec nie wzięły udziału w wyścigu z powodu napięć wewnątrz krajów, drużyna Hiszpanii była zdziesiątkowana przez wojnę domową. To miał być ostatni Tour de France, aż do roku 1947.

Węgierski fotograf Robert Capa, największy fotograf wojenny tamtych czasów dostał zlecenie od magazynu Paris Match na fotoreportaż z Tour de France. Capa używał małego aparatu 35 mm, zamiast bardziej rozpowszechnionego dużego formatu, a jego zdjęcia były jednymi z pierwszych, jakie kiedykolwiek zostały zrobione z tyłu motocykla – teraz to standard, ale wtedy było to bardzo niebezpieczne. Capa miał niebywały talent i znakomite reporterskie spojrzenie. Jego zdjęcia pokazywały ból i koncentrację na twarzach kolarzy, a także to co dzieje się poza szosą. Towarzyszył kolarzom podczas całego wyścigu przez 4224 kilometrów. Nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku miesięcy życie zmieni się na zawsze.

Zapraszam do zapoznania się bliżej z postacią Roberta Capy, ze względu na jego geniusz w pokazywaniu świata. Romans Capy z Ingrid Bergman stał się inspiracją dla filmu Alfreda Hitchcocka „Okno na podwórze”, a postać głównego bohatera, fotografa granego przez Jamesa Stewarta, Hitchcock częściowo stworzył dzięki swojej znajomości z Capą. Zginął w wieku 41 lat, w wyniku wybuchu miny, fotografując przebieg wojny w Indochinach.

Zdjęcia: uk.phaidon.com, fansinaflashbulb.wordpress.com, phaidon.com, mpdrolet.tumblr.com

Posted in Szosa and tagged .

Dodaj komentarz