Trasa wyścigu mtb na Igrzyskach Olimpijskich Rio 2016

Letnie Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 trwają od kilku dni. Dzisiaj cały dzień pada deszcz, zarówno w Polsce jak i w Rio, miałam więc chwilę na poszukanie informacji na temat trasy wyścigu mtb, w którym wystartuje Maja Włoszczowska.

Wyścig odbędzie się na terenie obiektu o nazwie Deodoro Olympic Park. Trasa wyścigu mtb to jazda na pętli o długości 5,4 km. Ilość okrążeń nie jest podana, natomiast wiadomo, że mężczyźni pojadą dystans 40-50 km, kobiety 30-40 km.

Trasa nie jest naturalna, wykonano ją specjalnie na igrzyska. Zaprojektowana jest tak, że płaskiego terenu nie będzie więcej niż 15%. Powoduje to, że wyścig będzie składał się ze sprawdzianu wytrzymałości na podjazdach oraz szybkości i techniki na zjazdach. W takim wyścigu wszystko ma znaczenie.

Obecnie trasy olimpijskie mtb projektowane są w taki spsób, aby kibice mogli podziwać zawodników na jak największym odcinku i żeby telewizja mogła uzyskać ciekawy materiał.

Trasa w Rio jest fajna do kibicowania
Deodoro Olympic Park Rio 2016

Deodoro Olympic Park Rio 2016

Trasa mtb w Rio prowadzi w terenie otwartym, jest tam miejsce nazwane Flag Mountain, czyli najwyższy punkt na trasie, skąd będzie można podziwać niemal 90% wyścigu. Projektant trasy Nick Floros mówi: „Pierwsza trasa w Atlancie w 1996 roku była bardzo, bardzo prosta, nie było zbyt wiele budowania. Natomiast w Londynie ustawiono ławki, co podobało się zarówno kibicom jak i zawodnikom. Ukształtowanie terenu i odkryta trasa pozwoliły tam na obserwowanie zawodników w przeciwieństwie do tras tradycyjnych, głównie zalesionych co powoduje słabą widoczność. Zaletą trasy w Rio jest to, że kibice będą mogli stanąć w najwyższy punkcie i obserwować około 85-90 % trasy. W Londynie było to zaledwie 60%”. Floros tłumaczy, że kluczem do zrobienia trasy było wymyślenie wyzwania dla zawodników i jednocześnie wzięcie pod uwagę tego, żeby kibice mogli jak najwięcej z wyścigu zobaczyć.

Japonki – Flip-Flops
Japonki Rio 2016

Japonki Rio 2016

Skalne przeszkody w kształcie stóp. Autor trasy wymyślił to tak, że kolarze skaczą z dużego palca tej naziemnej stopy lądując w jej środku. To nawiązanie do flip-flops czyli po prostu japonek, bardzo popularnego obuwia w Brazylii. „Tu każdy je ma” – mówi Floros – ” Chciałem nadać trasie trochę lokalnej tożsamości”.

Flag Mountain
Flag Mountain - Deodoro Olympic Park Rio 2016

Flag Mountain – Deodoro Olympic Park Rio 2016

To naturalne wzniesienie, które jest najwyższym punktem terenu parku. Zawodnicy będą wspinać się 1 km do szczytu co jest jednym z najdłuższych podjazdów cross country na świecie. Nie jest bardzo stromy, jest łagodnie stopniowany, dlatego więksi zawodnicy będą mogli trzymać się tych mniejszych i lżejszych.

Skały Rio – Rio Rocks
Końcówka Rio Rocks

Końcówka Rio Rocks

Naturalny skalisty obszar który odkryliśmy podczas prac budowlanych na trasie. Rio Rocks znajdują się na początku zjazdu z Flag Mountain. Zjazd kończy się skokiem. Staraliśmy się wykorzystać naturalne cechy terenu. Skały odzwierciedlają krajobraz okolicy Rio.

Kokosowa Plaża – Coconut Beach

To fragment trasy pomiędzy drzewami kokosowymi, stąd jego nazwa.

Rio 40 stopni – Rio 40 Degrees
Rio 40 Degrees

Rio 40 Degrees

Rio 40 stopni to element wyglądający jak schody. Zjazd wykonany z drewnianych belek z elementami skalnymi. Nazwa Rio 40 Stopni nawiązuje do ciepłej brazylijskiej pogody.

Śródmieście – Downtown

Downtown – to skalisty zjazd, kótry nawiązuje do śródmieścia Rio de Janeiro, ta sekcja została wykonana ze skał w lokalnego kamieniołomu.

Poniżej dwa filmy, pierwszy to skrót z trasy, na rowerze jedzie projektant trasy Nick Floros, który podsumował na koniec ” Było ciężej niż myślałem”, drugi film to testowanie trasy z października 2015 roku. Miłego oglądania zarówno filmów jak i wyścigu w kolarstwie górskim Rio 2016 dnia 20 sierpnia.


Źródło: www.rio2016.com

Posted in CIEKAWOSTKI and tagged , .

Dodaj komentarz