Tushar Crusher – legendarny maraton na żwirowych drogach Utah

Jest takie miejsce, gdzie odbywa się maraton, na starcie którego razem stają medaliści olimpijscy, mistrzowie świata w kolarstwie górskim, szosowym i cyclocrosswoym, czy medaliści światowych mistrzostw Ironman. To mało znane tereny gór Tushar w stanie Utah, których szczyty sięgają niemal 4 000 metrów. Góry te położone są na terenie lasów chronionych Fishlake pomiędzy Beaver a Piute i to właśnie tu, 11 lipca 2015, pośród dzikiej przyrody będzie miał miejsce maraton Tushar Crusher.

Start wyścigu odbędzie się w zabytkowej części Beaver, miejsca narodzin Roberta LeRoy Parkera słynnego przestępcy znanego jako Butch Cassidy. Na metę zawodnicy wjadą w Eagle Point, ośrodku narciarskim i letniej miejscowości wypoczynowej. Trasa zaplanowana jest jako 40/60 dróg asfaltowych, gruntowych i żwirowych. Dystans to 70 mil i ponad 10 000 m przewyższeń. Na starcie stanie 600 zawodników.

jQuery(function() {
var settings = {„ID”:48,”url”:”http:\/\/aleszprycha.pl\/wp-json\/wp\/v2\/posts?per_page=100″,”module_dirurl”:”http:\/\/aleszprycha.pl\/wp-content\/plugins\/grand-media\/module\/phantom”,”ajax_actions”:{„comments”:{„action”:”load_comments”,”data”:{„post_id”:0}}}};
jQuery(’#GmediaGallery_48′).gmPhantom([settings]);
});

Pomysłodawcą wyścigu jest Burke Swindlehurst, amerykański kolarz, który trenował w okolicach Beaver. Po przejściu na emeryturę w 2010 postanowił zająć się organizacją maratonu w jego ulubionych trenach gwarantujących wpsaniałe trasy i przepiękne widoki. Wyścig jest wyjątkowy ze względu na fantastyczne sekcje gruntowe i żwirowe, strome podjazdy, a zwłszcza ostatni podjazd na metę do ośrodka narciarskiego Eagle Point. Konfiguracja trasy to prawdziwe wyzwanie dla zawodników, którzy co roku stają przed dylematem jaki rower wybrać: cyclocross czy górski. Do tej pory zwyciężali kolarze na obu rodzajach rowerów. Dzięki tak ciekawej trasie, określanej przez Swindlehursta „szwedzkim stołem różnych nawierzchni” wśród uczestników są zarówno kolarze mtb, szosowi i przełajowi.

Jak wielkim wyzwaniem jest to maraton widać po nazwiskach na liście startowej. W tegorocznej edycji udział weźmie między innymi Paula Newby-Fraser ośmiokrotna złota medalistka Ironman World Championship, czy Kimberly Baldwin mistrzyni świata w kolarstwie szosowym. Dwa razy Tushar Crusher wygrał Tyler Wren kolarz szosowy, lider klasyfikacji górskich amerykańskich wyścigów Pro Tour, a w 2014 roku zwyciężył Levi Leipheimer amerykański kolarz, brzowy medalista olimpijski. Poprzednie edycje przyciągnęłyy wiele znanych nazwisk między innymi Clarę Hughes sześciokrotną medalistkę olimpijską, czy Dave’a Wiens medalistę Pucharu Świata w kolarstwie górskim.

Tegoroczna edycja jest piątym wydaniem tej imprezy, opisywanej już jako legendarne wydarzenie. Z pewnością przyciągnie wielu śmiałków chcących się zmierzyć z trasami Tushar Crusher.

Źródło i zdjęcia: tusharcrusher.com, velonews.competitor.com, www.cxmagazine.com

Posted in MARATONY ŚWIAT, MTB and tagged .