Zawstydzanie kierowcy parkującego na drodze dla rowerów, czy to dobry sposób na edukację?

Dwaj rowerzyści z Toronto wpadli na prosty pomysł walki z kierowcami ignorującymi prawa rowerzystów. Przyznam szczerze, że pomysł bardzo mi się podoba. Zwykła naklejka może stać się symbolem walki o prawa rowerzystów. Wiem z osobistego doświadczenia rowerzystki, że jedną z bardziej irytujących rzeczy w poruszaniu się po mieście są auta zaparkowane na ścieżkach rowerowych, lub w jakiś sposób je blokujące. Jest to kłopotliwe dla rowerzysty, bo musi auto ominąć, a nie zawsze ma do tego miejsce. Doświadczony kolarz poradzi sobie z tym problemem, natomiast, ktoś kto zaczyna przygodę z rowerem, czy rodziny z dziećmi mogą mieć w tej sytuacji kłopot. Drogi rowerowe zostały stworzone dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Kierowcy zdają się o tym zapominać.

Rowerzyści z Toronto wpadli na pomysł znakowania aut parkujących na drogach dla rowerów i tym samym zawstydzania ich kierowców. Zaprojektowali i wydrukowali duże zielone, neonowe naklejki z napisem „I Parked In a Bike Line”, czyli „Parkowałem na Drodze Rowerowej”. Celem naklejenia tego znaku jest danie kierowcy sygnału, że lekceważy rowerzystów i ich potrzeby.

Autorzy pomysłu zaznaczają, że celem akcji nie jest wyrządzanie szkody, a edukacja i podnoszenie świadomości kierowców, którzy ignorują prawa rowerzystów do bezpiecznego poruszania się po drogach przeznaczonych dla rowerów.

Mam nadzieję, że klej z tej naklejki jest trudny do usunięcia. Gdyby tak było, to przypuszczam, że spora liczba kierowców po wyczyszczeniu z kleju lakieru samochodu dwa razy zastanowiłaby się, czy ponownie chce zaparkować na ścieżce rowerowej.

Naklejki można zamówić na stronie iparkedinabikelane.bigcartel.com zgadzając się jednocześnie z oświadczeniem, że jesteśmy świadomi swoich działań. Naklejaniem naklejek można narazić się agresję ze strony kierowców lub nawet na skutki prawne. Doradzają, żeby zachować szczególną ostrożność.

Czy u nas taki pomysł miałby szansę na realizację? Nie wiem jak zachowują się kierowcy w Toronto, natomiast śmiem twierdzić, że polscy kierowcy pokazali by niezły kalejdoskop wyzwisk, awanturnictwa i agresji.

Żródło iparkedinabikelane.bigcartel.com, totalwomenscycling.com. Zdjęcie: theguardian.com/

Posted in CIEKAWOSTKI and tagged .

Dodaj komentarz